Güney Çin Denizi’ndeki Çin-ABD gerginliği bitmiyor

Çin-ABD krizi, ABD’ye ait iki B-52 tipi uzun menzilli bombardıman uçaklarının Güney Çin Denizi’ndeki Çin’in hak iddia ettiği adaların üzerinde uçmasıyla bir üst aşamaya çıktı.

Çin-ABD krizi büyüyor

21.12.2015 12:22
ABD’nin, Tayvan’a 1.83 milyar dolarlık silah satacağını duyurmasıyla başlayan Çin-ABD krizi, ABD’ye ait iki B-52 tipi uzun menzilli bombardıman uçaklarının Güney Çin Denizi’ndeki Çin’in hak iddia ettiği adaların üzerinde uçmasıyla bir üst aşamaya çıktı.

Çin, Güney Çin Denizi’ndeki Subi ve Mischief mercan kayalıkları ile Spratly Takımadaları çevresinde 12 mil kuralı getirmiş ve bölgeye yaklaşılmamasını istemişti. Çin Savunma Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, ABD’nin eylemlerinin ciddi bir askeri kışkırtma ve Güney Çin Denizi’ndeki şartları daha da karmaşık hale getirdiği hatta bölgenin militarize olmasına katkı ettiğini belirtti. Çin ordusunun kendi ülke egemenliği ve bölgesel barış ve istikrarı korumada “gerekli tüm tedbirleri alacağı” mesajı verildi.

ABD ise bölgedeki uçaklarının eğitim amacıyla rutin olarak uçuş gerçekleştirdiğini, söz konusu adaların hava sahasına girme gibi bir planın olmadığını duyurdu. ABD Savunma Bakanı Ash Carter da geçtiğimiz aylarda, ABD ordusunun uluslararası hukukun izin verdiği ölçüde her yere gideceğini ve buna tartışmalı Güney Çin Denizi’nin de dahil olduğunu söylemişti.

ÇİN ABD KAPIŞMASI

Çin’in askeri yükselişi, ABD’yi rahatsız eden konuların başında geliyor. Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki yapay adalar inşa etmesi, iki adet uçak gemisi inşasına devam etmesi, ileri füze teknolojisini geliştirmesi gibi konular, ABD’yi endişelendiriyor. ABD, bölgedeki askeri üstünlüğünü Çin’e kaptırmamak adına donanmasının yüzde 60’ını 2020’ye kadar Pasifik’e yığacağını duyurmuştu.

ABD, Çin’in komşularıyla askeri tatbikatlar yapıyor ve bu ülkelere destek veriyor.

http://www.ilkehaber.com/haber/cin-abd-krizi-buyuyor-35362.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org