ABD savaş gemisi Güney Çin Denizi’ne girdi, Pekin küplere bindi

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin bölgede tansiyonu yükseltmeye çalıştığını ve Çin’in buna karşılık olarak “kapasite artırımına” gidebileceğini söyledi

ABD-Çin denizde karşı karşıya

28.10.2015 10:43
Bir Amerikan savaş gemisinin Güney Çin Denizi’nde inşa ettiği yapay adalara teğet geçmesi Pekin’i küplere bindirdi.

İsim vermeyen Pentagon yetkilileri, güdümlü füze donanımlı USS Lassen gemisinin ‘seyrüsefer serbestisi’ çerçevesinde Çin’in Spratly adaları çevresinde karasularına dahil ettiği 12 millik alana girdiğini gazetecilere ‘çıtlattı’. Bunun üzerine Çin Dışişleri Bakanlığı karşı taarruza geçti. Pekin’den izinsiz karasularına giren Amerikan gemisini “ilgili yetkililerin takip ettiğini ve uyardığını” belirten sözcü Lu Kang, ABD’nin bölgede tansiyonu yükseltmeye çalıştığını ve Çin’in buna karşılık olarak “kapasite artırımına” gidebileceğini söyledi.

Elçi bakanlığa…

ABD’ye en sert tepki ise bizatihi bakandan geldi. Dışişleri Bakanı Wang Yi, “ABD’ye eyleme geçmeden iki kere düşünmesini ve yok yere sorun çıkarmamasını tavsiye ediyoruz” diye rest çekti. ABD’nin Pekin büyükelçisi de bakanlığa çağrılarak USS Lassen’in faaliyetlerinin “ziyadesiyle sorumsuzca” olduğu aktarıldı. ABD’li yetkililer “uluslararası hukuk çerçevesinde dünyanın her yerine uçacaklarını ve yelken açacakları” beyanlarını sürdürdü.

Uzmanlar bölgeye gönderilen savaş gemisinin büyüklüğü ile Washington’ın vermek istediği mesajın boyutları arasında paralellik kuruyor. “Devriyelerin rutinleşeceği” yönündeki açıklamalar ise gerilimin tırmanacağına işaret ediyor.

Yıllık ticaret hacmi 5 milyar doları bulan Güney Çin Denizi’ndeki mercan kayalıklarını geçen yıl başlayan inşaatla yapay adalara dönüştüren Çin, sivil amaçlar için kullanacağını savunuyor. Ancak 3 uçak pisti askeri uçakların kullanabileceği kadar uzun. Güney Çin Denizi’nde Filipinler, Vietnam, Brunei, Malezya ve Tayvan da hak iddia ediyor.

http://www.ilkehaber.com/haber/abd-cin-denizde-karsi-karsiya-34453.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org