Güney Kore, ABD’nin Kuzey Kore’ye saldırısını desteklemediklerini açıkladı

Güney Kore Birleşme Bakanı, Kuzey Kore’yi nükleer ihtiraslarından vazgeçmeye ikna etmek için iki Kore arasında diyaloğa dayalı bir stratejinin benimsenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Güney Kore’den ABD’ye: Tarihi bir dönemeçteyiz, sıcak bakmıyoruz

10.04.2017
Güney Kore Birleşme Bakanı Hong Yong-pyo, ABD’nin Kuzey Kore’ye olası ‘önleyici müdahale’ fikrini desteklemediklerini açıkladı.

Yonhap haber ajansının aktardığına göre, Bakan Hong basına yaptığı açıklamada, Washington yönetiminin Kuzey Kore’nin nükleer girişimlerini engellemek üzere düzenleyeceği olası askeri saldırılarına ulusal güvenliğe tehdit oluşturacağı gerekçesiyle olumlu bakmadıklarını ifade etti.

Hong’un bu açıklamasının ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen hafta Kuzey Kore konusunda ‘her türlü seçeneğin masada olduğuna’ dair yaptığı yorumların ardından geldi.

‘ÖNCELİĞİMİZ HALKIN GÜVENLİĞİNİ SAVUNMAK’

Seul’un Washington’ın olası askeri saldırılarını ulusal güvenlik kaygıları dışında değerlendiremeyeceğini vurgulayan Hong, “Olası önleyici saldırılar, Kuzey Kore’den kaynaklanan nükleer tehdidi engellemeyi amaçlıyor olabilir. Fakat bizim bu konuda önceliğimiz halkımızın güvenliğini savunmak” ifadelerini kullandı.

Ülkede yeni kurulacak hükümetin de konu hakkında ABD ile yakından çalışmasını beklediğini belirten Bakan Hong, Kuzey Kore’yi nükleer ihtiraslarından vazgeçmeye ikna etmek için iki Kore arasında diyaloğa dayalı bir stratejinin benimsenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hong, “Şu anda tarihi bir dönemeçteyiz. Ya Kuzey Kore’nin nükleer silahlara sahip olması iddiasını kabulleneceğiz ya da onları bu kötü alışkanlıktan vazgeçireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org