Halil Fırat Yazar

2013 01 Temmuz-Halil Fırat Yazar (Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda düzenlenen Forum’da Vicdani Reddini açıkladı.) Ben artık vicdanımla sesli yüzleşmek zorunda olduğuma inanıyor ve hiçbir otoriter, militarist, cinsiyetçi iktidarın askeri olmayacağımı beyan ediyorum. Ret ediyorum, çünkü; Ben itaat ettiğim sürece onlar istedikleri yere avm, köprü yapmaya devam edecek. ben itaat ettiğim sürece onlar Artvin’de hes, Dersim’de baraj yapmaya

2013 01 Temmuz-Halil Fırat Yazar (Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda düzenlenen Forum’da Vicdani Reddini açıkladı.)

Ben artık vicdanımla sesli yüzleşmek zorunda olduğuma inanıyor ve hiçbir otoriter, militarist, cinsiyetçi iktidarın askeri olmayacağımı beyan ediyorum.

Ret ediyorum, çünkü;
Ben itaat ettiğim sürece onlar istedikleri yere avm, köprü yapmaya devam edecek.
ben itaat ettiğim sürece onlar Artvin’de hes, Dersim’de baraj yapmaya devam edecek.
Ben itaat ettiğim sürece onlar 30 yıldır süren savaşta, Kürt halkının meşru demokratik haklarını, terör ezberi ile yok saymaya devam edecek.
Ben itaat ettiğim sürece onlar “kalekol” yapmaya devam edecek.
Ben itaat ettiğim sürece onlar, savaş zenginleri olacak.
Çünkü onlar için ben, sosyal yaşamımda salak bir tüketici, politik tutumumla ideal bir kul olmak zorundayım! Bana sunulan bu “özgürlük” kocaman bir yalandır. Artık bu yalanla yaşamak istemiyor, beni öldürmeye zorlayacak hiçbir emrin altına girmemeyi tercih ediyorum.
Bu tercih benim için, bir kalekol ve Ceylan Önkol arasında tercih yapma zorunluluğudur. Bir avm ve Ethem sarısülük arasında tercih yapma zorunluluğu;
Suyunu içtiğim nehrin, meyvesini yediğim ağacın, doğada birlikte yaşadığım diğer canlılara karşı sorumluluğumdur.

Benden önce vicdani reddini açıklayıp cezaevlerinde atılan, işkence gören, hala yargılanan bütün arkadaşlarımın “suçunu” paylaşıyor, ret etme cesareti veren, iradelerini selamlıyor, özgür ve eşit bir dünya inancımı, askere gitmeme kararımla yineliyorum.

01 Temmuz 2013 / İstanbul

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org