‘Roboski İçin Vicdani Ret Ver ‘ kampanya çağrısı Yunanistan’dan yapıldı

Roboski katliamının 2. yıldönümü itibarıyla başlayan ‘Roboski Için Vicdani Ret Ver ‘ kampanyasının sekizincisi Yunanistan’in Selanik kentinde gerçekleştirildi.

İnsan Hakları haftasına da denk gelen ve Roboski katliamının 10. yıldönümü vesilesiyle gerçekleştirilen kampanya çağrısında Türkiye kamuoyuna seslenilerek “Roboski’ye adalet için ve yeni yeni Roboskiler yaşanmasın” denilerek vicdani ret çağrısı yapıldı.

Bundan 10 yıl önce Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî köyünde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk 34 kişinin katledildiği belirtilen açıklamada “katliam sonrası Uludere’den başlayan, Diyarbakır ve Ankara’ya hatta uluslararası boyutunu da görmemiz için AIHM’e kadar uzanan yargılama süreci sadece katliamın üstünü örtmek, kapatmak ve suçluları kaçırmaktan başka bir şey değildi” denildi.

“Roboski’ye adalet gelinceye kadar mücadele etme sözümüzü yineliyoruz” denilerek bitirilen ‘Roboski İçin Vicdanı Ret Ver’ kampanyası metninin Türkçesini kampanya yürütücülerinden Yannis Vasilis Yaylalı okurken, Yunancası ise aktivist Sevda Orak tarafından okundu.

Açıklamanın tamamını okumak ve videosunu izlemek için: barisicinaktivite.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org