HDP, Urfa ve Ağrı’da yaşanan şüpheli asker ölümlerini Meclis’e taşıdı

HDP Milletvekili Aksoy, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, “kışlalarda yaşanan şüpheli asker ölümlerinin son bulması için başta zorunlu askerliğin kaldırılması olmak üzere ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?” şeklinde bir çok soru yöneltti.

HDP, şüpheli asker ölümlerini hükümete sordu

HDP Milletvekili Aksoy, şüpheli asker ölümlerinde görülen çelişkilere dikkat çekerek, Urfa ve Ağrı’da yaşanan ölüm olaylarını Meclis’e taşıdı.

27 Şubat 2015 Cuma 10:31
Ankara – Anf
HDP Milletvekili Aksoy, şüpheli asker ölümlerinde görülen çelişkilere dikkat çekerek, Urfa ve Ağrı’da yaşanan ölüm olaylarını Meclis’e taşıdı.

HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, şüpheli asker ölümleri hakkında Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesi verdi.

Aksoy, soru önergesinde, bakanlık verilerine değinerek, 1992-2012 yılları arasında 2221 askerin intihar sonucu, sadece 2014 yılında kamuoyuna yansıdığı kadarıyla 43 askerin şüpheli ölümlerle yaşamını yitirdiğini aktardı. Aksoy, şunları kaydetti:

ÇELİŞKİLERE DİKKAT ÇEKTİ

“Hatırlanacağı üzere 10 Aralık 2014 tarihinde Urfa Ceylanpınar’da Boztepe Sınır Karakolunda görev yapan üç asker şüpheli bir şekilde silahla vurularak yaşamlarını yitirmişti. Yapılan ilk açıklamalarda bu askerlerin Suriye sınırında açılan ateş sonucu öldükleri belirtildi. Daha sonra bir askerin ‘kız arkadaşından gelen mesaj’ sonucu ‘cinnet getirdiği’; bundan dolayı önce iki arkadaşını öldürmüş ve daha sonra intihar ettiği ifade edildi. Milli Savunma Bakanı olarak siz de bu bilgiyi doğrulayarak 3 askerin şüpheli ölümünün gelen bir mesaj sonucu olduğunu kamuoyuna duyurdunuz.

Ancak daha sonra hem askeri hem de sivil savcılıkça yürütülen soruşturma dosyalarında iki askerin yakın mesafeden yapılan atışla ölmediği, 3 askerin tamamının ellerinde barut izi bulunduğu, olay yerinde üç askerin silahından çıkmayan bir kovana rastlandığı, sadece bir askerin silahında 16 kurşun sıkıldığı bilgileri kamuoyuyla paylaşıldı.

Ayrıca Termal kamera görüntüleri ise ‘vukuat yaşanmadığı’ belirtilen saatlerde, olaydan kısa süre önce 6 kişinin sınıra gelip, geri kaçtığını ortaya koydu. ”

DOĞUBEYAZIT’TA BENZER ÖLÜMLER

Ceylanpınar sınır karakolunda yaşanan ve 3 askerin ölümüyle sonuçlanan bu olay hala netlik kazanmamışken bu kez de Ağrı Doğubeyazıt’ta buna benzer bir olay yaşandığına dikkat çeken Aksoy, 26.02.2015 tarihinde Doğubeyazıt Şehit Fehmi Altınordu Hudut Bölük Komutanlığı’nda 3 asker yine şüpheli bir şekilde ateşli silahlardan çıkan mermiler sonucu yaşamını yitirdi. Ağrı Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, 26/02/2015 tarihinde saat 23.00 civarında Gökay Hudut Tabur Komutanlığı’na bağlı Şehit Fehmi Altınordu Hudut Bölük Komutanlığı’ndaki askerlerden birinin cinnet getirdiği, kendisine zimmetli piyade tüfeğiyle aynı nöbet mevzisinde bulunan 3 askeri öldürdüğü belirtildi” dedi.

HDP’li Aksoy, iki olayın birebir benzerlik taşıdığına vurgu yaparak, Bakan Yılmaz’a şunları sordu:

* “Doğubayazıt’ta 26/02/2015 tarihinde 3 askerin yaşamını yitirmesiyle meydana gelen olay nasıl gerçekleşmiştir?
* Olay Valiliğin açıkladığı gibi bir askerin cinnet getirmesiyle meydana geldiği nasıl tespit edilmiştir?
* Konu ile ilgili olay yeri incelemesi ve gerekli tahkikat yapılmadan ‘cinnet getirme sonucu’ yaşandı denilmesi ne kadar gerçekçidir? Tıpkı Ceylanpınar sınır karakolunda 3 askerin ölümüyle sonuçlanan olay sonrası yapılan açıklamalar gibi olayın gerçek nedeni kamuoyundan gizlenmek mi isteniyor?
* Olayla ilgili gerek sivil gerekse de askeri savcılıkça herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? * Başlatılmışsa bu konuda kusuru ya da ihmali bulunan kişiler hakkında idari ve cezai işlem yapılmış mıdır?
* 1990 tarihinden bugüne kadar kışlalarda her ne sebeple olursa olsun yaşamını yitiren asker sayısı kaçtır? Bunların yıllara ve illere göre dağılımı nasıldır? Yaşamlarını yitiren askerlerin doğum yerlerine göre dağılımı nasıldır? Ölüm nedenine göre dağılımı nasıl olmuştur?
* Kışlalarda yaşanan şüpheli asker ölümlerinin son bulması için başta zorunlu askerliğin kaldırılması olmak üzere ne gibi önlemler almayı düşünüyorsunuz?
* Kışlalarda bu kadar askerin şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesinin nedenleri nedir? Bu konuda bakanlığınızın yapmış olduğu araştırmalar var mıdır?”

http://www.firatnews.com/news/hdp-supheli-asker-olumlerini-hukumete-sordu

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org