Hiroşima’ya atom bombasını atan pilotların sonuncusu da öldü

Thedore Van Kirk olayla ilgili “Parlak bir ışıktan ve uçaktan başka hiçbir şey görünmüyordu. Şehrin üzerinde büyük beyaz bir bulut vardı. Bulutun altındaki şehir duman ve toz içindeydi ve bu kaynamakta olan bir kap katrana benziyordu.” demişti.

Hiroşima’ya Atom Bombası Atan Mürettebatın Son Üyesi Öldü

Japonya’ya ilk atom bombasını atan Enola Gay uçağının pilotlarından Thedore Van Kirk, 93 yaşında öldü. Hollandalı lakablı Kirk mürettebatın yaşayan son üyesiydi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi 31 Temmuz 2014, Perşembe 13:37
69 yıl önce Japonya’ya ilk atom bombasını atan Enola Gay isimli B-29 uçağının pilotlarından Thedore Van Kirk Georgia’ya bağlı Stone Mountain’daki evinde 93 yaşında öldü.

Kızı Vicki Tripplet’in verdiği bilgilere göre doğal nedenlerden dolayı ölen “Hollandalı” lakaplı Thedore Van Kirk Hiroşima’yı bombalayan mürettebatın yaşayan son üyesiydi.

Amerikan ordusunda pek çok görev yapmış olan Thedore Van Kirk ve mürettebatı, “Little Boy” isimli atom bombasını 6 Ağustos 1945’te 08.15 sularında Hiroşima’ya attı. Atılan bomba sonucu yaklaşık 140 bin kişi hayatını kaybetti. Bundan üç gün sonra Nagasaki’ye bir atom bombası daha atıldı ve 15 Ağustos’ta İkinci Dünya Savaşı böylece sona ermiş oldu. Daha sonra Sovyetler Birliği ve Amerika arasında “Soğuk Savaş” olarak adlandırılan “nükleer güç yarışı” başladı.

Thedore Van Kirk olayla ilgili “Parlak bir ışıktan ve uçaktan başka hiçbir şey görünmüyordu. Şehrin üzerinde büyük beyaz bir bulut vardı. Bulutun altındaki şehir duman ve toz içindeydi ve bu kaynamakta olan bir kap katrana benziyordu.” demişti. Bombanın atıldığı an hissettiklerini Bob Greene’in Duty isimli kitabında “Hala gökyüzündesin ve hiçkimsenin ne olduğundan haberi yok; ama sen savaşın bittiğini ya da yakında biteceğini biliyorsun.” şeklinde dile getirmişti.

Oğlu Tom Van Kirk’ün 29 Temmuz salı günü CNN’e verdiği bilgilere göre Thedore Van Kirk bu olayla ilgili hiçbir pişmanlık yaşamadı.

Thedore Van Kirk, 1941’de Hava Kuvvetleri’ne girdi ve Amerikan ordusu için pek çok görev yaptı. Savaştan sonra ordudan ayrılıp Bucknell Üniversitesi’nde kimya mühendisliği alanında yüksek lisans yapan Thedore Van Kirk, 1985’te emekli olana kadar DuPont’ta çalıştı. Thedore Van Kirk 5 Ağustos’ta doğum yeri olan Pennysylvania’ya bağlı Northumberland’da eşinin yanına defnedilecek. (BK/HK)

bianet.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org