Hortlayan Japon Militarizmini Protesto İçin Kendisini Yaktı

Japonya’nın bölgede etkin bir güç olması için adım atılması gerektiğini belirtenBaşbakan Abe bunun için sürdürdükleri barışçıl politikanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ve Japonya ordusunun yurtdışındaki bölgelerde de görev alanının genişletilmesi gerektiğini ifade etmişti.

Japonya Başbakanı’nı Protesto İçin, Kendisini Yaktı

01 Temmuz 2014 İHA
Japonya Başbakanı Abe’yi protesto etmek için bir kişi, köprünün üzerine çıkıp kendisini yaktı.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin askeri savunma alanında yapmak istediği reformları protesto eden bir adam, Abe’nin ülkeyi askeri bir yönetime sürüklediğini belirterek köprünün üzerine çıkıp kendisini yaktı.

Japonya’da son günlerde Başbakan Shinzo Abe’nin Japon ordusunun görev alanının genişletilmesi ve barışçıl yönetim anlayışının tekrar gözden geçirilmesi konusunda yaptığı açıklamalar ülke çapında tepkilere yol açtı. Ülkede son olarak köprünün üzerine çıkarak kendisini yakan bir adam Abe’ye tepkisini gösterdi. Amatör kameralar tarafından kaydedilen görüntülerde köprünün metal konstrüksiyonuna çıkan adam eline aldığı megafonla halka seslendi. Takım elbiseli adam insanlardan tutunulan bu politika sonrası kendisiyle birlikte ölmelerini istedi. Konuşmasından sonra elindeki benzin bidonunu üzerine boşaltan adam kendisini ateşe verdi. Olay sonrası itfaiye ekipleri adama müdahale ederken gösterici hastaneye kaldırıldı. Vücudunda ciddi yanıklar oluşan adamın buna rağmen hayati tehlikesinin olmadığı ifade edildi.

“SİLAH İHRACATI KISITLAMASINI SONA ERDİRDİ”

Japonya’da Başbakan Abe, geçtiğimiz günlerde uzun yıllardır süren silah ihracatı kısıtlamasını sona erdirmişti. Japonya’nın bölgede etkin bir güç olması için adım atılması gerektiğini belirten Abe bunun için sürdürdükleri barışçıl politikanın tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ve Japonya ordusunun yurtdışındaki bölgelerde de görev alanının genişletilmesi gerektiğini ifade etmişti. Abe’nin bu açıklamaları sonrası binlerce Japon, Abe’nin ülkeyi askeri bir yönetime doğru sürüklediğini belirterek gösterilerde bulunmuştu. Abe ise şimdiye kadar söyledikleri konusunda herhangi bir geri adım atmadığını açıklamıştı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org