Japonya askerleri, İkinci Dünya Savaşı’nda Güney Koreli kadınlara tecavüz ettiğini kabul etti

Japonya Bakanlar Kurulu, Güney Koreli kadınların İkinci Dünya Savaşı’nda Japon askerleri tarafından istismara maruz kaldığını ve köle olarak kullanıldığını gösteren belgelere ulaştı.

Japon askerlerinden tecavüz itirafı

Japonya Bakanlar Kurulu, Güney Koreli kadınların İkinci Dünya Savaşı’nda Japon askerleri tarafından istismara maruz kaldığını ve köle olarak kullanıldığını gösteren belgelere ulaştı. Japonya askerleri ise belgeleri kabul etti

Japonya askerleri, İkinci Dünya Savaşı’nda Güney Koreli kadınlara tecavüz ettiğini ve köle olarak kullandığını kabul etti. Güney Kore ajansı Yonhap’ın aktardığına göre, Japonya Bakanlar Kurulu Sekreterliği tarafından, Nisan 2017 ve Mart 2019 arasında yapılan araştırmada Güney Koreli kadınların istismara maruz kaldığını gösteren savaş dönemine ait 23 belgeye ulaşıldı. Belgeler arasında Japonya’nın Jinan Başkonsolosu tarafından Dışişleri Bakanlığına gönderilen bir mesajda, ‘Japon işgalinin bölgedeki fuhuş olaylarını artırdığı’ uyarısı yapıldığı kaydedildi.

Haberde, 1993’te Bakanlar Kurulu Sekreteri Yohei Kono’nun askerlerin söz konusu olaylara karıştığını doğruladığı ve tecavüze ve fuhuşa zorlananlardan özür dilediği belirtildi

Kadınlar maddi tazminat talep ediyor

Güney Kore’de, fuhuşa zorlanan kadınlar tarafından açılan tazminat davasının ilk duruşması geçen ay yapılmıştı. Kadınlar, Japonya’dan kişi başı yaklaşık 985 bin lira tazminat talep ediyor.

Büyük çoğunluğu Kore, Filipinler, Tayvan ve diğer Asya ülkelerinden yaklaşık 200 bin kadın, 1910-1945 yıllarında Kore Yarımadası’nı işgal eden Japon askerlerince tecavüze ve cinsel istismara uğramıştı. Güney Kore ve Japonya, tecavüze uğrayan kadınlara tazminat ödenmesi için 2015’te anlaşma imzalamıştı. Anlaşma kapsamında Seul ve Tokyo, bu konunun ‘nihai ve değiştirilemez şekilde’ karara bağlanmasını öngörmüştü.

Vakıf kurulmuştu

Tokyo ve Seul yönetimleri arasında uzun süre devam eden görüşmelerden sonra Aralık 2015’te varılan anlaşma çerçevesinde, geçmişte köle yapılan kadınların terapisi ve maddi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler organize edilmesi amacıyla Seul’de bir vakıf kurulmuştu.

Güney Kore, Ağustos’ta, hayattaki tecavüze maruz kalan kadınlara ve ailelerine destek olmak üzere Japonya tarafından finanse edilen bu vakfın feshedildiğini açıklamıştı.

Anlaşma kapsamında Japonya, hayatta kalan kadınlara tazminat ödenmesi için fon kurmuş, karşılığında Güney Kore’nin artık bu konuda suçlayıcı ifade ve tavırlardan kaçınmasını talep etmişti.

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org