HRW: Türkiye derhal sınırları mültecilere açmalı, güvenli bölge korkunç bir şaka

The Guardian Gazetesinin geçtiği habere göre, DAİŞ’in saldırıları sonucu Türkiye sınırına doğru başlayan mülteci akınında 3 mülteci yaşamını yitirirken, yüzlercesi de yaralandı.

HRW: Türkiye derhal sınırları mültecilere açmalı

2016-04-15 13:20:15
ANKARA (DİHA) – HRW, Türkiye’nin savaştan kaçan Suriyeli sivillere ateş açtığını doğrulayarak, ateşin durdurulmasını ve sınırın sivillere açılmasını istedi. HRW yetkilisi Simpson, “Türkiye’nin sözde güvenli bölge inşa etmesi Suriyeli göçmenler için korkunç bir şaka” dedi.

The Guardian Gazetesinin geçtiği habere göre, DAİŞ’in saldırıları sonucu Türkiye sınırına doğru başlayan mülteci akınında 3 mülteci yaşamını yitirirken, yüzlercesi de yaralandı. İnsan Hakları İzleme Ögütü- Human Rigth Watch (HRW), DAİŞ ve muhalifler arasında Kuzey Halep’te başlayan çatışmalar son 2 günde en az 30 bin insanı yerinden etti.

3 kamp tamamen boşaldı

HRW’nin uluslar arası yardım kuruluşlarında çalışanlarından edindiği bilgiye göre, Türkiye’ye yakın bulunan Azaz bölgesindeki 10 mültecin kampın boşaltıldığı, bu kamplarda yaşayan en az 60 bin insanın bulunduğu ve bunların Türkiye sınırında bulunan Bab el-Salameh’e kaçtığı bildirildi. Bu durumda İkdah, Harameen ve el-Şam kampları tamamen boşaltıldığı belirtildi.

‘Türkiye’nin güvenli bölgesi korkunç bir şaka’

HRW yetkilisi Gerry Simpson da yaptığı değerlendirmede, Türkiye sınırının Suriyeli mültecilere “hala sıkıca kapalı” olduğunu belirterek, “Türkiye’nin sınırlarını kapalı tutmak için hendek kazması, savaşın dehşetinden kaçmaya çalışan Suriyeli kadın, erkek ve çocukları zorluyor. Türkiye’nin sözde güvenli bölge inşa etmesi Suriyeli göçmenler için korkunç bir şaka” şeklinde konuştu. Simpson, aynı zamanda Türkiye’nin sivillere ateş açmasını durdurmasını ve mültecilerin Türkiye’ye girişine izin verilmesini istedi.

(sa/kk/sd)
http://www.bestanuce9.xyz/260332/hrw-turkiye-derhal-sinirlari-multecilere-acmali&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org