“Hükümet 7 Ocak’ta vicdani ret yasasını KKTC Meclisi’ne getiriyor, biz de orada olacağız”

Başbakan vicdani ret yasasını hazırladıklarını ve 7 Ocak tarihinde yasanın meclise geleceğini beyan etmiştir. 7 Ocak Pazartesi saat 11’de vicdani ret yasasının takibi için meclis önünde toplanıyoruz. Tüm dostları dayanışmaya bekleriz…

3 Ocak Perşembe günü vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun vicdani ret davalarının sonucu olarak 2000tl ödemesi ya da 20 gün hapis yatması Yargı tarafından kararlaştırılmıştır.

4 Ocak Cuma akşamı Başbakan Tufan Erhürman vicdani ret yasasını hazırladıklarını ve 7 Ocak tarihinde yasanın meclise geleceğini beyan etmiştir.

7 Ocak Pazartesi saat 11’de vicdani ret yasasının takibi için meclis önünde toplanıyoruz. Tüm dostları dayanışmaya bekleriz…

Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi

**

Erhürman: Vicdani Ret Yasa Tasarısı hazır

Erhürman, Vicdani Ret Yasa Tasarısının hazır olduğunu söyledi

05 Ocak 2019 Cumartesi 10:31
Başbakan Tufan Erhürman, Vicdani Ret Yasa Tasarısının hazır olduğunu söyledi.

Kanal Sim’de katıldığı bir programda konuşan Başbakan Erhürman, yasa tasarısı ile ilgili dün akşam itibariyle imzaların tamamlandığını söyledi.

Erhürman, “Vicdani ret’le ilgili yasa tasarısı pazartesi Meclis’e gönderilecek” dedi.

Kaynak: Gündem Kıbrıs

**

Vicdani retçi Nuri Sılay: “Ödediğimiz bedellerin hesabı elbet bir gün kesilecek”

Askerliği redderek vicdani reddini açıklayan ve Kıbrıs’ı kuzeyine hakkında çıkartılan tutuklama kararından dolayı geçemeyen Nuri Sılay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “kendi ülkemde mülteciyim” diyerek, ” Şimdi Halil’i hapsediyorsunuz. Adına hükümet dediklerinin başında ise iki hukukçu! Ayıp desem, utanç desem yetmez. Bu dünyada yaşayan hiçbir canlıyı düşmanımız görmediğimiz için cezalandırılıyoruz. Buna sessiz kalanlar vicdanlarını kktc denen ucubeye teslim etmişler, hangi kelime bu durumu tarif etmeye yetsin! Lefkoşa’nın güneyinden, bir diğer sokağından bir kez daha dikenli tellere karşı hatırlatıyorum, ödediğimiz bedellerin hesabı elbet bir gün kesilecek” ifadelerini paylaştı.

İşte vicdani retçi Nuri Sılay’ın paylaşımı:

Kaynak: Gazedda

**

Güney’deki vicdanî ret


Alithia KKTC’de önceki gün sonuçlanan bir dava ile gündeme gelen vicdanî ret konusunda Güney’deki durumu irdeledi.

Vicdanî reddin Güney’de tanınan bir hak olduğuna işaret eden gazeteye göre, öngörülen prosedür temelinde vicdanî retçi olarak tanınanlar, Rum Milli Muhafız Ordusu’nda (RMMO) vicdanî retçi olmayanlarla eşit sürede alternatif askerlik veya sosyal hizmet yapmakla mükellef.

Dini veya ideolojik gerekçe göstererek askerlik yapmayı reddedenler 2011 RMMO yasası ile hukuki açıdan vicdanî retçi sayılıyor ancak ihdas edilen yasaya göre, bu kişilerin yaşam tarzlarının, gerekçe gösterdikleri dini ve ideolojik gerekçeleri karşılaması gerekiyor.

Silah veya av tüfeği taşıma ruhsatı sahibi olanlar veya atış, av veya benzer spor müsabakalarına katılanlar, ateşli silah kullanmaktan hüküm giyenler veya haklarındaki mahkeme devam edenler ile askerlik görevi yapmalarını engelleyen vicdani inançlar geliştirdikten sonra yerli veya yabancı bir orduda görev yapanlar hukuken vicdanî retçi olarak tanınmıyor.

Vicdanî retçi olarak tanınan mükellefler askerliklerini, diğer mükellefler ile eşit sürede ve RMMO birlik ve birimleri içerisinde, silah kullanma veya silah kullanma eğitimi dışındaki alternatif görevler veya Rum Savunma Bakanı’nın kararıyla belirlenen kamu birimlerinde görevlerle yerine getiriyor.

Kamuda ilgili birimlerin, vicdanî retçileri için yapılan başvuru sayısını karşılayacak boş kadrosu olmaması halinde, kamu hizmetinin verileceği birimleri Rum Bakanlar Kurulu belirliyor. Askerlik görevini alternatif kamu hizmeti yaparak yerine getiren vicdanî retçiler, seferilik hizmetlerini de aynı şekilde alternatif kamu hizmeti yaparak yerine getiriyor.

Kaynak: Nokta Kıbrıs

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org