Hükümet, kadınlar için de “askerlik” uygulamasını gündemine aldı

Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı nezdinde yürütülen askerlik sistemi çalışmalarına “kadınlara gönüllü askerlik” de dahil edildi.

Kadınlara ‘askerlik’ uygulaması

2016-03-27 12:25:14
ANKARA (DİHA) – AKP, her defasında “anneliği” dayattığı kadınlar için bu kez “askerlik” uygulamasını gündemine aldı. Milli Savunma Bakanlığı, kadınlar için getirilmesi öngörülen askerlik sisteminin, “gönüllülük” esasına göre uygulanması üzerinde duruyor.

Her ağızlarını açtıklarında kadınlara “anne olun, 3 çocuk yapın” tavsiyelerinde bulunan AKP hükümeti şimdi de kadınlar için askerliği tartışıyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Genelkurmay Başkanlığı’nın, askerlik sistemini sil baştan yazmak üzere başlattığı çalışma, geçtiğimiz aylarda TBMM Milli Savunma Komisyonu’nun gündemine geldi.

Askerlik sistemi, zorunlu askerlik uygulamasının devam edip etmeyeceği, bedelli beklentileri ve yurt dışındaki örnekleri masaya yatıran Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı nezdinde yürütülen askerlik sistemi çalışmalarına “kadınlara gönüllü askerlik” de dahil edildi. Kadınlar için getirilmesi öngörülen askerlik sisteminin, “gönüllülük” esasına göre uygulanması üzerinde durulurken, kadınların mevcut sürelerde değil, temel askerlik eğitimini esas alan kısa süreli askerliği, bu esasa göre yapabileceği belirtiliyor.

(za/pu)
http://www.bestanuce8.xyz/255897/kadinlara-askerlik-uygulamasi&dil=tr

**

Kadınlara gönüllü askerlik geliyor mu?

Milli Savunma Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaptı

28 Mart 2016 17:09
Bakanlıktan yapılan açıklamada, son günlerde bazı yazılı ve görsel basın organlarında, kadınların da gönüllülük esasına göre askere alınacağına ilişkin haberlerin yer aldığı tespit edildiği belirtilerek, “Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Milli Savunma Bakanlığı’nda konu hakkında bir çalışma bulunmamaktadır” dendi.

http://t24.com.tr/haber/kadinlara-gonullu-askerlik-geliyor-mu,333900

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org