Hürriyet’in okur temsilcisi: “Savaşa karşı çıkmak gazetecilik için olmazsa olmazdır”

Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” manşeti ile çıkan Hürriyet gazetesinin okur temsilcisi Faruk Bildirici, Kürdistan Bölgesi’ne karşı medyanın manşet ve köşe yazılarındaki çatışmacı üslubu eleştirdi.

‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ manşetini atan Hürriyet’in okur temsilcisi: Medya barışı savunmalı

2 Ekim 2017 11:05
HABER MERKEZİ – Hürriyet okur temsilcisi Faruk Bildirici, Irak Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık referandumuna karşı medyanın manşet ve köşe yazılarındaki çatışmacı üslubu eleştirdi. ‘Savaş çığırtkanlığı’ yapıldığını vurgulayan Bildirici, medyanın yapması gereken şeyin ise ‘barışı savunmak ve eleştirel yaklaşımı korumak’ olduğunu ifade etti.

Irak Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de düzenlenen bağımsızlık referandumundan bir gün sonra AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” manşeti ile çıkan Hürriyet gazetesinin okur temsilcisi Faruk Bildirici, Kürdistan Bölgesi’ne karşı medyanın manşet ve köşe yazılarındaki çatışmacı üslubu eleştirdi.

Bildirici, “Savaş tamtamları” başlıklı yazısında, “Yine savaş tamtamları çalıyor medyada. Daha önce defalarca yaşadığımız gibi bir kısım medya yine çatışmacı, savaş çığırtkanı bir üslup tutturdu” dedi ve şöyle devam etti:

“Gazetelerde “Bu işgale müdahale şart”, “Haddini bil tatbikatı”, “Askeri seçenek masada” manşetler, tankın ve askerin oraya girmesinden dem vuran yazılar yayınlanıyor; TV’lerde askeri tatbikat görüntülerinden geçilmiyor. O kadar ki, bıraksalar medya kalemleri, klavyeleri ve de kameralarıyla saldıracak bağımsızlık referandumu yapan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne.”

“Medyanın yapması gereken barışı savunmaktır”

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Vatandaş rahat olsun, savaşa girmiyoruz” şeklindeki beyanını anımsatan Bildirici, medyanın, Erdoğan ve diğer yöneticilerin söyleminin de ötesine geçip ‘ortalığı velveleye verdiğini’ vurguladı.

‘Barışı savunmanın’ önemine vurgu yapan Bildirici, yazısına şöyle devam etti:

“Savaşın tahmin edilemezliğini ve yıkıcılığını anlamak için uzağa gitmeye gerek yok. Irak ve Suriye, canlı örnekler. Kaldı ki, savaşa karşı çıkmak gazetecilik için demokrasi ve insan haklarını savunmak kadar olmazsa olmazdır.

Bugünlerde de medyanın yapması gereken, politikacıların sözlerini aktarmakla yetinmek yerine IKBY ile yaşanan anlaşmazlığın bütün boyutlarını araştırmak, serinkanlı analizler yayınlamak, barışı savunmak ve eleştirel yaklaşımı korumaktır. Her gazeteci bilir ki, eleştirel yaklaşım bizim mesleğin özüdür ve ülkenin, insanların yararınadır. Eleştirel gazeteciliğin en büyük faydası da siyasi iktidaradır; yanlışlardan korur.”

Referandumun ardından Hürriyet’in manşeti

Faruk Bildirici’nin okur temsilcisi olduğu gazetesi Hürriyet, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki bağımsızlık referandumunun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın askeri müdahaleye işaret eden tehdit içerikli “Bir gece ansızın gelebiliriz” manşeti ile çıkmıştı:

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org