İHD: Vicdani Ret Hakkı Olsaydı Bu Kadar Şüpheli Asker Ölümleri Yaşanmazdı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, “şüpheli asker ölümleri” ile ilgili dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya askerde “şüpheli” bir şekilde yaşamını yitiren askerlerin yakınları da katıldı.

İHD:’ZORUNLU ASKERLİK KALDIRILSIN’

22.01.2015 15:41
İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, askerde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren askerlerden devleti sorumlu tutarken, aileler zorunlu askerliğin kaldırılmasını istedi.

Askerdeyken şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren askerlerin aileleri, İHD Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, askerde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren askerlerden devleti sorumlu tutarken, aileler zorunlu askerliğin kaldırılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi, “şüpheli asker ölümleri” ile ilgili dernek binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya askerde “şüpheli” bir şekilde yaşamını yitiren askerlerin yakınları da katıldı. Toplantıda konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, şüpheli asker ölümlerinden devleti sorumlu tutarak, ailelerin bu şekilde mağdur edildiklerini söyledi. Türkdoğan, asker ölümleri ile ilgili faillerin açığa çıkarılarak yargılanmadığını vurgulayarak, vicdani red hakkının tanınması gerektiğine işaret etti. Türkdoğan, şunları söyledi: “Türkiye’de vicdani red olmuş olsaydı bu kadar şüpheli asker ölümleri yaşanmazdı. Vicdani red hakkının tanınması yerine askeri mahkemelerin kanunlarında değişiklikler yapılıyor. Türkiye zorunlu askerliğin kaldırılması için bir an evvel adım atmalıdır.”

Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği Başkan Yardımcısı Rıza Doğan ise, Türkiye Cumhuriyeti ordusu içerisinde son 22 yılda 3 bin 813 askerin cephe gerisinde öldürüldüğünü vurgulayarak, şüpheli asker ölümlerinin sivil intiharlardan 3 kat daha fazla olduğunu ifade etti. Doğan, 2012 yılından bu yana ise 171 askerin zorunlu askere gitmesinden kaynaklı intihar ettiğini kaydetti.

Askerdeyken şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren askerlerden Murat Can’ın babası Oktay Can da, askeri mahkemelerin kaldırılması gerektiğine işaret ederek, askeri savcılarca verilen kararları kabul etmediklerini söyledi. Can, devlete seslenerek şunları kaydetti: “Benim çocuğumu askere götürüp öldürüyorsun. Sonrada bana ölüsünü gönderiyorsun. Bunlar yaşanmaya devam ederse bu ülkenin vatandaşı olmaktan çıkarım. Devletin öldürdüğü çocuğumun cenazesini de alıp giderim” dedi.

Çocuğunun faillerinin bulunması için Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil çok sayıda bakan ve vekille görüştüğünü belirten Can, yasal haklarının tanınmasını istediklerini, her birinden ayrı ayrı sözler aldıklarını, ancak verilen sözlerin yerine getirilmediğini ifade etti. Can, ayrıca yasal haklarının tanınması talebiyle gittiği Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın kendisine, “Yasal haklarınızı kabul edersek, asker ölümleri daha da artış gösterecek” dediğini iddia etti.

Toplantı diğer ailelerin de söz alarak taleplerini dile getirmesi ile son buldu. Aileler, zorunlu askerliğin kaldırılmasını istedi.

DİHA

http://www.cizrepostasi.com/ihdzorunlu-askerlik-kaldirilsin-25971h.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org