İki askerin ‘ihmal’ sonucu ölümüne askeri savcı takipsizlik kararı verdi

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Ahiboz Jandarma Karakolu’nda 27 Ağustos 2013’te Uğur Özdel’in nöbet tutan bir başka asker Osman Denktaş’ı öldürüp ardından intihar etmesine ilişkin karakolda görevli 5 askerle ilgili “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla açılan soruşturma da şüpheliler hakkında askeri savcılıkça takipsizlik kararı verildi.

Kışlada iki askerin ihmal sonucu ölümüne takipsizlik

2015-05-05 08:07:21
HAYRİ DEMİR
DİYARBAKIR (DİHA) – Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Ahiboz Jandarma Karakolu’nda Uğur Özdel’in nöbet tutan bir başka asker Osman Denktaş’ı öldürüp intihar etmesiyle ilgili olarak 5 şüpheli hakkında “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla açılan soruşturmada şüpheliler hakkında askeri savcılıkça takipsizlik kararı verildi.

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bulunan Ahiboz Jandarma Karakolu’nda 27 Ağustos 2013’te Uğur Özdel’in nöbet tutan bir başka asker Osman Denktaş’ı öldürüp ardından intihar etmesine ilişkin karakolda görevli 5 askerle ilgili “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla açılan soruşturma da şüpheliler hakkında askeri savcılıkça takipsizlik kararı verildi. Ahiboz Jandar Karakolu’nda meydana gelen olay iddiaya göre; psikolojik sorunları olduğu iddia edilen Özdel, nöbet tuttuğu sırada silahını arkadaşı Denktaş’a doğrultarak, 3 el ateş etti. Daha sonra silahı başına dayayarak ateş eden Özdel de ağır yaralandı. Özdel ve Denktaş, ağır yaralı olarak kaldırıldıkları Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Yaralı olarak karakolda bekletildi iddiası

Olaydan sonra Özdel’in babası Mustafa Özdel, “Bu olaydan şüphe duyuyorum. Üstelik olay basına farklı yansıtıldı. Yaklaşık 20 dakika karakolda yaralı halde bekletilmiş iki genç. Olay saati belli, yaralı halde çocuğun hastaneye ulaştırıldığı saat belli. Benim oğlumun nöbet saati belliydi. O sırada nöbet kulübesinde ne işi var” açıklaması yapmıştı. Denktaş’ın ailesinin de olaya şüpheli değerlendirmelerinin ardından şüpheliler hakkında şikâyetçi oldu.

5 şüpheli hakkında soruşturma açıldı

Ailelerin şikâyeti üzerine o dönem karakolda görevli 4’ü rütbeli olmak 5 asker hakkında “ihmal suretiyle görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla soruşturma açıldı. Bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden soruşturmada karar geçtiğimiz günlerde çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından verilen kararda iki askerin yaşamını yitirdiği olayla ilgili olarak takipsizlik kararı verildi.

İntihar etmeyi birçok kez dillendirdi ama önlem alınmadı

Kararda, Özdel tamamen suçlu gösterilirken, Gölbaşı İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görev yaptığı sırada Ahiboz Karakolu’na alınması ve sonrasında buradan tekrar eski yerine gitmek istemesinden dolayı psikolojik sorunlar yaşadığına yer verilirken, intihar etmeyi askerlerin de bulunduğu ortamda sık sık dile getirdiğine yer verildi. Özdel’in intihar etmeden önce birilerini de öldüreceği yönündeki beyanlarının yanı sıra Denktaş’ı da birkaç kez öldürmekle tehdit ettiğine yer verilen kararda bu söylemlerden haberdar olunmasına rağmen herhangi bir önlem alınmamasına ilişkin bir değerlendirme yapılmaması ise dikkat çekiyor.

Bir şüpheli Özdel idi o da öldü

Özdel’in bunları dile getirmesine rağmen önlem alınmamasından dolayı ortaya çıkan ihmalle arkadaşı Denktaş’ı da öldürmesinin ardından açılan soruşturmayla ilgili verilen takipsizlik kararında “Özdel dışında herhangi bir kimseye izafe edilebilecek bir kusur bulunmadığı sonuç ve kanaatine ulaşılmakla; kasten öldürme suçundan şüpheli Özdel’in ölmesi nedeniyle ihmal suretiyle görevi kötüye kullanma suçundan şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği” belirtildi.

(kk)
http://www.bestanuce1.com/188538/kislada-iki-askerin-ihmal-sonucu-olumune-takipsizlik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org