İngiliz barış aktivistleri Nükleer Silah Tesisi’ni bloke ettiler

Bu sabah bir grup Trident Ploughshares aktivisti Birleşik Kralık’ın çeşitli yerlerinden gelerek Burghfield Nükleer Silah Tesisi’nin giriş yollarını bloke ederek çalışanların tesise girmelerine engel oldular.

Burghfield Bomba Fabrikası Anti-Trident Protestocuları Tarafından Bloke Edildi

24 Ekim 2018
Bu sabah bir grup Trident Ploughshares aktivisti Birleşik Kralık’ın çeşitli yerlerinden gelerek Burghfield yakınlarındaki Burghfield Nükleer Silah Tesisi’nde (AWE) buluştular. Aktivistler tesisin giriş yollarını bloke ederek çalışanların tesise girmelerine engel oldular.

Berkshire’ın yapraklarla kaplı yollarında saklı Burghfield AWE ve ortak tesis olan Aldermaston, Birleşik Krallık’ta nükleer savaş başlıklarının planlandığı ve bu başlıkların İskoçya’da bulunan Trident denizaltı filosuna gitmeden önce kamyonlara yüklenerek yola çıkarıldığı tesislerdir.

Burghfield AWE’nin ana kapısına giden özel bir yol olan Mearings’in iki ucu da kendilerini bir otomobile kilitleyen iki kişi tarafından bloke edildi. Tesisin konstrüksiyon kapısı ise, kollarını metal boruların içinden birbirine bağlamış olan beş kişilik bir hat ile bloke edildi.

Leintwardine, Herefordshire’da yaşayan, barış kampanyacısı ve 7 torun sahibi anneanne Julia Mercer: “Birleşik Krallık’ın kitle imha silahlarının geliştirilmesine korkunç miktarlarda para harcadığı (200 Milyar Sterlin’in üzerinde) konusunda halkın bilinçliliği çok az. Sivilleri gözetmeden katliam yapan bu silahlar yasa dışı oldukları gibi son derece ahlak dışılar. Birleşik Krallık bu akılsızlığı sürdürdüğü için utanç duyuyorum. Umarın eylemlerimiz burada olup biten hakkında farkındalık yaratır”

24 Ekim, Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 73. yıl dönümü olması bakımından özel bir gündür. Birleşik Krallık hükumeti nükleer silahları yasaklayan çığır açıcı Birleşmiş Milletler Antlaşması ile hiçbir şekilde bağdaşmamıştır.

İskoçya’da yaşayan ve 38 yaşında bir bakıcı olan Jane Picksley: “Umuyorum ki bugün yaptığımız eylemler, geçtiğimiz Ağustos ayında Nükleer Yönetmelik Ofisi (ONR) tarafından bu bomba fabrikası için verilen olumsuz güvenlik raporuna daha fazla dikkat çekebilir. Nükleer Yönetmelik Ofisi, Burghfield Tesisi’nin devam etmesine sınırlı bir süre müsaade edilebileceği konusunda uyarmıştı.”

70 yaşındaki emekli kamu çalışanı Jim Davies: “Nükleer silahların tamamen yasaklanması ile ilgili mevcut Birleşmiş Milletler anlaşmasının giderek daha çok destek buluyor olması göz önünde bulundurulunca, Birleşik Krallık ve diğer nükleer silah sahibi ülkelerin rasyonel küresel çoğunluğa katılma konusunda uluslararası baskı hissetmeleri an meselesidir. Daha önce böyle bir eyleme hiç katılmamıştım. Bir şeyler yapılabileceğini hissetmek cesaret ve güç veriyor.”

Tutuklanan dokuz eylemci serbest bırakıldı
AWE Burghfield’ın bütün girişlerini bloke ettikleri için tutuklanan dokuz Trident Ploughshares eylemcisi ertesi gün serbest bırakıldı. Eylemciler Kasım’da Reading Mahkemesi’nde yargılanacaklar.
Buradan fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Eylemle ilgili gelişmeleri birçok insan Facebook üzerinden canlı olarak izledi ve ana akım medyada da eylemle ilgili haberler yapıldı.
BBC Berkshire 
The Morning Star
The Ecologist

Kaynaklar: https://tridentploughshares.org/burghfield-bomb-factory-blockaded-by-anti-trident-protesters/
https://tridentploughshares.org/nine-arrests-at-burghfield-blockade-yesterday/

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org