‘İntihar’ Eden Erler Şehit Sayılmazsa, Aileleri Vatandaşlıktan Çıkacak

2012 yılında vefat eden Uysal Doğan’ın mezarı başında bir araya gelen Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği üyeleri, “çocukların şehit sayılmasını, ailelerine iş- istihdam haklarının verilmesini istiyoruz. 2015 yılına kadar bu haklar verilmediği takdirde 2 bin 220 askerin ailesiyle vatandaşlıktan çıkma kararı alacağız.”

07 Aralık 2014 Pazar 17:16
Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği üyesi 2 bin 200 aile, askerde intihar eden erlerin şehit sayılmaması halinde Türk vatandaşlığından çıkmayı planlıyor.

Tunceli’nin Hozat İlçesi’nde 5 yıl önce vatani görevini yaparken intihar ettiği öne sürülen er Murat Oktay Can’ın babası Oktay Can, Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği olarak 2 bin 200 aile olarak vatandaşlıktan çıkmayı düşündüklerini söyledi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI’NA SESLENDİ

Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği üyeleri ile 2012 yılında vefat eden Uysal Doğan’ın mezarı başında bir araya gelen Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği Başkanı Oktay Can, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve özellikle Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a seslenmek istediğini söyledi. Can, şöyle dedi:

“Askerde sürekli ‘intihar süsü’ verilerek ölümlerin devam ettiği bir ortamda Başbakan’dan 5 yıldır istediğimiz randevu henüz verilmedi. Biz bu aileler hakkında acilen yasa çıkartılmasını istiyoruz. Bu çocukların şehit sayılmasını, ailelerine iş- istihdam haklarının verilmesini istiyoruz. Bu ailelerin hepsi mağdurdur. 2015 yılına kadar bu haklar verilmediği takdirde 2 bin 220 askerin ailesiyle vatandaşlıktan çıkma kararı alacağız.”

“ÇOCUKLARIMIZ VATAN HAİNİ GİBİ GÖRÜLÜYOR”

Muş’un Hasköy İlçesi’nde 2 yıl önce vatani görevini yaptığı jandarma karakolunda piyade tüfeğinden çıkan kurşunla yaşamını yitiren er Uysal Doğan’ın babası Rıza Doğan, “Maalesef devlet bugüne kadar tek bir adım dahi atmadı. Bizim çocuklarımızı resmen vatan haini gibi görüyorlar. Eğer taleplerimiz dile getirilmezse sorun çözülmezse vatandaşlıktan çıkma kararını dernek olarak mutlaka alacağız” diye konuştu.

Aileler Uysal Doğan’ın mezarı başında dua ettikten sonra mezarlıktan ayrıldı.

http://www.haberler.com/intihar-eden-erler-sehit-sayilmazsa-aileleri-6754272-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org