IŞİD, Ezidi kadınları savaş ganimeti olarak kullanıyor

IŞİD, kaçırdığı 3 binden fazla Ezidi kadını pazarlarda satıyor, seks kölesi olarak kullanıyor. Hamile haliyle IŞİD’in elinde 38 gün esir kaldıktan sonra kaçmayı başaran Adla, kaçırıldıktan sonra yaşadıklarını BCC’ye anlattı.

‘IŞİD yüzlerce Ezidi kadını seks kölesi olarak kullanıyor’

26/09/2014 12:32
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), geçen Irak Kürdistanı’ndaki Şengal Dağı’nı kuşattığı günlerde kaçırdığı 3 binden fazla Ezidi kadını pazarlarda satıyor, seks kölesi olarak kullanıyor. Hamile haliyle IŞİD’in elinde 38 gün esir kaldıktan sonra kaçmayı başaran Adla, kaçırıldıktan sonra yaşadıklarını BCC’ye anlattı.

‘İstedikleri kadınları seçtiler’

Adla, şöyle konuştu: “Önce Musul’da büyük bir eve götürüldük. Kadınlarla doluydu. Kapıları ve camları kilitlediler, etrafı muhafızlarla çevrelediler. Her gün ya da iki günde bir erkekler eve gelip bizi başörtülerimizi çıkarmaya zorluyordu. Böylece istediklerini seçebiliyorlardı. Kadınları saçlarından sürükleyerek evden çıkarıyorlardı.”

‘Hem cinsel, hem fiziksel şiddet’

Esir tutulduğu sürede sık sık kaldığı yerin değiştirildiğini belirten Adla, arkadaşlarının hem cinsel hem de fiziksel şiddete maruz kaldığını söyledi. Adla’nın kendisiyse, hamile olduğu için militanlar tarafından uzun süre yalnız bırakılmış ama hamileliği ilerledikçe güvenliğinden daha fazla endişe duyar hale gelmiş. Adla daha sonra, bir grup kadınla birlikte kaçmayı başardığını söylüyor.

‘Yüzümüzü petrolle yıkadık’

IŞİD’in elinden kaçmayı başaran bir başka Ezidi kadınsa yaşadıklarını BBC’ye şöyle anlattı: “Bizi kablolarla dövdüler, aç bıraktılar, yüzümüzü petrolle yıkamamız için zorladılar. Götürmek istedikleri bir arkadaşım bileklerini kesti, iki arkadaşımsa kendini astı. Kaçırdıkları kızları, 9 yaşından büyük kızlar, kim almak isterse ona satıyorlar. Bazıları 2- 3 kız alıyor, aynı anda 4- 5 kişi alanlar bile oluyor. Utanç verici.”

‘Savaş ganimeti olarak kullanılıyorlar’

Azınlıklar konusunda araştırmalar yapan Khidher Domle ise esir tutulan Ezidilerin, özellikle de Musul ve Telafer’dekilerin, durumunun ‘akıl almaz‘ olduğunu söyledi. BBC’ye konuşan Domle, IŞİD’in Şengal’i hedef almasının temel nedeninin Ezidilerin inancı olduğu görüşünde. Domle’ye göre, “Eğer kadınlar inançlarını değiştirmek istemiyorlarsa, onları köle, savaş ganimeti olarak kullanıyorlar.”

Domle, uluslararası toplumun Ezidilerin akıbetini soruşturmadığını zira bu kadar fazla sayıda insanının IŞİD tarafından kaçırıldığına inanılmadığını da savundu.

diken.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org