Af Örgütü: IŞİD tecavüzü silah olarak kullanıyor

Uluslararası Af Örgütü’nün “Cehennemden Kaçış: Irak’ta IŞİD esaretinde işkence ve seks köleliği” başlıklı raporunda: “IŞİD, Irak’ın Şengal bölgesinde Ağustos’tan bu yana Ezidilere uyguladığı etnik temizlikte kadınları ve kızları da hedef alıyor… Örgütün seks kölesi olarak alıkoyduğu Ezidiler arasında çocuklar da var. IŞİD tecavüzü silah olarak kullanarak savaş suçu ve insalığa karşı suç işliyor”

Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak’ta kaçırdığı Ezidi kadınlara yaptığı işkence ve cinsel tacizle ilgili özel rapor hazırladı.

“Cehennemden Kaçış: Irak’ta IŞİD esaretinde işkence ve seks köleliği” başlıklı rapor, IŞİD’in elinden kaçan 40’tan fazla Ezidi kadınla görüşerek hazırlandı.

Raporda sayısı yüzleri, belki de bini aşan Ezidi genç kız ve kadının Şengal bölgesinde IŞİD tarafındaın kaçırıldıktan sonra, örgüt üyelerine “satıldığı ya da hediye edildiği”, kadınların zorla Müslüman yapıldığı belirtiliyor.

İşkence ve tecavüz dahil her türlü cinsel tacize maruz kalan Ezidiler arasında 10-12 yaşlarında kızların da olduğuna dikkat çekilen rapor şöyle devam ediyor: “IŞİD, Irak’ın Şengal bölgesinde Ağustos’tan bu yana Ezidilere uyguladığı etnik temizlikte kadınları ve kızları da hedef alıyor… Örgütün seks kölesi olarak alıkoyduğu Ezidiler arasında çocuklar da var. IŞİD tecavüzü silah olarak kullanarak savaş suçu ve insalığa karşı suç işliyor”.

“Ezidi kızlardan bazıları intihar etti”

Af Örgütü’nün raporunda, IŞİD’in kendilerine yaptıklarından ötürü travma geçiren bazı genç kızların kendilerini öldürdükleri ifade ediliyor.

IŞİD’in elinden kaçabilen 27 yaşındaki Wafa ise, bir gece kız kardeşiyle birlikte kendilerini asmaya çalıştıklarını, ancak aynı odada bulunan diğer kızların uyanarak kendilerini durduruduğunu anlatıyor.

Ezidi kızlar, satıldıkları adamların çoğunun Iraklı ya da Suriyeli olduğunu söylüyor.

Af Örgütü, IŞİD’den kaçabilen kızların travmalarının, toplumda tecavüzün “leke” olarak görülmesinden ötürü daha da artabileceğine dikkat çekiliyor.

IŞİD’in cinsel şiddetine maruz kalmış olan Ezidi genç kız ve kadınların, ihtiyaç duydukları yardım ve desteği alamadıkları da raporda dikkat çekiden bir diğer nokta.

Af Örgütü bu konuda Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Birleşmiş Milletler ve uluslararası yardım örgütlerini, Ezidi kadınlara yönelik yardımlarını artırmaya çağırıyor.

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2014/12/141222_af_orgutu_ezidi

Seks kölesi Ezidi kadınlar anlatıyor: Ölmek istedik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org