İsrail’deki vicdani retçileri destekleyen WRI ile dayanışmaya

Aktivistler olarak, hareketler olarak ve savaşsız bir dünya isteyen insanlar olarak – savaşları bitirmeyi başarana kadar WRI’ye ihtiyaç duyuyoruz. WRI de bizlere ihtiyaç duyuyor. Lütfen cömertçe destek olunuz.

WRI’nin yaptığı benzersiz işe destek verin

28 Kasım 2016 — HBrock
Benim adım Taya ve İsrailli bir örgüt olan Mesarvot’tan yazıyorum. Bizler İsrail ordusuna katılmayı reddeden vicdani retçileri destekliyoruz.

Uluslararası Savaş Karşıtları’nı (WRI) destekleyerek, bu önemli ağın yaptığı benzersiz iş olan dünyanın her yerindeki savaş karşıtı aktivistler arasında dayanışma sağlanması işinin devamlılığını sağlamanızı istemek için yazıyorum. Lütfen WRI’ye nasıl maddi desktek sağlayabileceğinizi bir düşünün.

Yaklaşık bir yıl önce WRI ofisinde stajyer olarak muhteşem üç ay geçirme fırsatım oldu. İlk başlarda, diğer ülkelere bakıp militarizm ve dünya genelinde sürmekte olan savaşlar hakkında öğrenmeye başladığımda, İsrail’den bildiğim aynı baskı ve şiddetin var olduğunu tespit ettim ve hevesim kırılmıştı. Nasıl bir etki yapmayı umabilirdik ki? Ancak bu karamsarlık duygusu; bütün bu yerlerde direnen, alternatifler üreten ve militarizme karşı gelerek binlerce kilometre uzakta olsalar bile benimle beraber çalışan insanların var olduğunu fark ettiğimde kısa sürede yerini heyecana bıraktı.

İsrail’de askere gitmeyi reddedenlerle uluslararası dayanışma

İsrail’de ordunun temel görevlerinden birisi işgali ve milyonlarca Filistinli üzerinde askeri yönetimi sürdürmek. Hem kadınlar hem de erkekler askere alınıyor ve ordu İsrail’in “güvenliğini” koruması için çok önemli olarak görüldüğü gibi topluma daha geniş anlamda katkı sağladığı da kabul ediliyor. İsrail’deki vicdani retçiler ise siyasi ve sosyal ölçüleri reddediyorlar ve bunun için bir “bedel ödüyorlar.” Bazen bu bedel tutuklanma şeklinde (zorunlu askerlik hizmetini reddederlerse) bazen de sosyal eleştiriler ve dışlanma şeklinde olabiliyor. İsrail’deki vicdani retçilerin karşı karşıya kaldığı bu zorluklar, sürmekte olan uluslararası dayanışmanın önemini Mesarvot ağındaki bizlere gösteriyor.

WRI ile olan bağlantımız sayesinde gerçek ve somut uluslararası dayanışma mümkün oluyor.
İsrail’deki vicdani retçiler ve onları destekleyen Mesarvot ağı için bu dayanışma çok önemli; WRI ile çalışmak demek dünyanın her yerinde bizi destekleyenler ile bağlantı halindeyiz demek. WRI ağı bizim kampanyamızı; yaratıcı fikirler ileri sürerek, bağlantılarla, destekle ve hangi konuda neyin daha verimli çalışacağı konusundaki derin anlayışıyla kendisininmiş gibi sahiplenerek sürdürdü. WRI ağına bağlı olmak, bize yardımcı olabilecek diğer insanlar ve örgütlerle bağlantı kurabilmemize olanak sağladı.

WRI’nin bize sağladığı desteklerden birkaç örnek:

* bizim desteklemekte olduğumuz beş tutuklu vicdani retçi için uluslararası dayanışma hareketi başlatmak,

* Doğu Akdeniz bölgesindeki diğer vicdani retçilerden destek koordine etmek,

* tutuklu olanlar için sosyal medya kampanyası başlatmak,

* aktivistlerin hapishanedeki vicdani retçilere mektup göndermelerini organize etmek,

* ve vicdani retçilerle dayanışma halinde olarak işgali silahlandıran ve işgalden kazanç elde eden şirketlere karşı, bize uluslararası eylem gününü organize etmede yardımcı olmak.

Bu eylemler; WRI’nin sağladığı ve bizler için de çok önemli olan uluslararası dayanışmaya ihtiyaç duyan küçük örgütlerdeki yerel aktivistleri destekliyor ve onlara cesaret veriyor. Savaşa ve militarizme karşı beraberce mücadele etmeliyiz. Aktivistler olarak, hareketler olarak ve savaşsız bir dünya isteyen insanlar olarak – savaşları bitirmeyi başarana kadar WRI’ye ihtiyaç duyuyoruz. WRI de bizlere ihtiyaç duyuyor. Lütfen cömertçe destek olunuz.

Taya Govreen-Segal

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org