İsrailli vicdani retçi 20 gün askeri hapis cezasına çarptırıldı

Brand-Feigenbaum “yaşadığımız dünyada, bizi gerçek tehditlere karşı korumak için bir orduya ihtiyacımız olduğunun farkındayım, ama aynı zamanda savaşsız bir dünya için savaşan insanlara ihtiyaç duyulduğunu da biliyorum” dedi. Bu arada Ordu, 20 yaşındaki vicdani retçi Roman Levin’i askeri cezaevinden salıvermedi.

Vicdani retçi Maya Brand-Feigenbaum, işgal politikaları nedeniyle İsrail ordusunda görev yapmayı reddettiği için 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Bir IDF disiplin kurumu, 18 yaşındaki İsrailli vicdani retçi Maya Brand-Feigenbaum’u Salı günü İsrail ordusuna hizmet vermeyi reddettiği için 20 gün askeri hapis cezasına çarptırdı.

Bu, kuzeydeki Tivon kentinden Brand-Feigenbaum’un 14 Temmuz’da belirleme tarihinden bu yana hizmet vermeyi reddettiği için cezalandırılmaya mahkum edildi. Çoğu Yahudi İsrailliler için askerlik zorunludur.

Brand-Feigenbaum, “Orduda hizmet vermeyi reddediyorum çünkü bunun savaş karşıtı ilkelerimi teşvik etmenin ve mesleğe son vermemde en iyi ve en anlamlı yol olduğuna inanıyorum” dedi.

“Bir ulus üzerindeki on yıllardır süren kontrol, İsrail Devleti’nin güvenliğini tehlikeye atıyor. Manzaraları ve insanları benim bir parçam olan bu ülkeyi seven bir kadın olarak, bu durumu sürdürmede yer alamam. Yaşadığımız dünyada, bizi gerçek tehditlere karşı korumak için bir orduya ihtiyacımız olduğunun farkındayım, ama aynı zamanda savaşsız bir dünya için savaşan insanlara ihtiyaç duyulduğunu da biliyorum. Savaş karşıtı faaliyetler, ülkeye ve dünyaya uzun vadeli güvenlik sağlamak için fayda sağlayacaktır. Çatışmayı çözmek ve mesleği sonlandırmak için harekete geçmek, ister Yahudi, ister Müslüman, ister Hıristiyan olsun, tüm toprak sakinlerinin yararına olacaktır.

Bu arada ordu, vicdani retçi kurulunun yapması gereken tavsiyeye rağmen, 20 yaşındaki vicdani retçi Roman Levin’i askeri cezaevinden salıvermedi. Levin, 70 günden fazla bir süre askeri cezaevinde kaldı. Hem Levin hem de Brand-Feigenbaum Mesarvot* tarafından destekleniyor.
* Mesleğe Hizmet Vermeyi Reddetmek, işgalde protestoda IDF’ye katılmayı reddeden bireyleri ve grupları bir araya getiren bir taban ağı.

Tel Aviv’in hemen güneyindeki Bat Yam kentinden Levin, 3 yaşındayken Ukrayna’dan ailesinin birkaç üyesi ile İsrail’e göç etti. Başlangıçta hizmetinin topluma katkıda bulunacağına ve vatandaş olarak görevlerini yerine getireceğine inanıyordu.

Levin, “Askerliğimi sürdürmeyi reddediyorum,” dedi. “Reddetmem, 50 yıldan fazla süren bir mesleğe karşı protesto eylemi ve Batı Şeria ve Gazze’deki Filistin halkıyla dayanışma eylemi” dedi.

Bu, Levin’in orduda görev yapmayı reddettiği için mahkum edildiği dördüncü kez. Daha önce bir yıl sonra iki kez hapsedildi ve IDF’de bir kamyon şoförü olarak hizmet etti.

Kaynak: 972mag.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org