Manisa’da zehirlenen askerler: Şu an konuşuyoruz diye dönünce bizi dövecekler

Manisa’da askerler dördüncü kez toplu zehirlenme vakasıyla karşı karşıya. Bazı askerlerin durumunun ağır olduğu bildirilirken zehirlenen asker sayısı 3 bini buldu ve Manisa’da hastaneler yetersiz kaldı.

Manisa’da durum ağır: 3 bin asker zehirlendi, hastaneler yetmedi

Tarih: 18 Haziran 2017
Manisa’da askerler dördüncü kez toplu zehirlenme vakasıyla karşı karşıya. Arif Seyhun Kışlası’nda binlerce asker akşam yemeğinin ardından hastanelere kaldırıldı. Bazı askerlerin durumunun ağır olduğu bildirilirken zehirlenen asker sayısı 3 bini buldu ve Manisa’da hastaneler yetersiz kaldı. Ambulanslar geceyarısına kadar bilinci kapanmış askerleri taşımayı sürdürdü

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda binlerce asker, akşam yemeğinin ardından rahatsızlanarak hastanelere kaldırıldı.

Yoğunluk nedeniyle hastaneler kayıt tutmakta, tahlil yapmakta zorlanırken askerler hastane kapısında yerlerde oturdu.

Bazı askerlerin durumunun ağır olduğu, zehirlenen asker sayısının 3 bini bulduğu ve Manisa’da hastanelerin yetersiz kaldığı belirtiliyor. Ambulanslar geceyarısına kadar bilinci kapanmış askerleri taşımayı sürdürdü.

Geceyarısından sonra olayla ilgili olarak yemek şirketinden yöneticilerin ve aşçıların da aralarında bulunduğu 21 çalışanın gözaltına alındığı açıklandı.

Sorumlu Savunma Bakanlığı

Bu, Manisa’da askerlerin topluca zehirlendiği dördüncü vaka. Zehirli yemekleri askerlere yediren yemek şirketi ise Savunma Bakanlığı tarafından belirlendiği için, yaşananların sorumluluğunun Savunma Bakanlığı’nda olduğu belirtiliyor.

BİNLERCE ASKERİ ZEHİRLEYİP DOKUNULAMAYAN ROTA A.Ş.NİN UCU KİME ÇIKIYOR?

Zehirlenme vakası sonrası hastaneye giderek gelişmeleri twitter hesabından aktaran CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, yemek şirketinin belirlenme sürecinin tugay komutanlığının inisiyatifi dışında olduğunu, Savunma Bakanlığı tarafından belirlendiğini, Savunma Bakanı’nın ardı arkası gelmeyen zehirlenme vakalarının ardından artık istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Askerler isyan etti

Hastaneye kaldırılan askerler, Tur Yıldız Biçer’in periscope yayını esnasında hastane koridorunda feryat ederek ardı arkası gelmeyen zehirlenme vakalarının yanı sıra, konuştukları için tehdit edildiklerini ve şiddete uğradıklarını söyledi.

Son bir ayda dördüncü toplu zehirlenme

Manisa’da daha önce, 24 Mayıs’te 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında 350 asker gıda zehirlenmesi dolayısıyla rahatsızlanmış ve 1 asker yaşamını yitirmişti. 27 Mayıs’ta da Kırkağaç 6. Jandarma Komando Eğitim Alayında 70 asker gıda zehirlenmesi yaşamıştı. Son olarak da önceki gün akşam General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında 69 asker yine gıda zehirlenmesi sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı.

Manisa Savcılığı: 731 asker zehirlendi

Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek tarafından yapılan açıklamada “Yemekten 731 askerimiz etkilendi. Yemek şirketinden 21 kişi gözaltına alındı” denildi.

Tur Yıldız Biçer’in hastaneden yaptığı ve yer yer askerlerin araya girip tepkilerini dile getirdiği periscope yayınları ve video paylaşımları gece yaşananları özetliyor:

Askerlerin yemek ihtiyacını belediye karşılayacak

Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugayı’nda peş peşe zehirlenme olaylarının ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık dün gece yemek şirketinin sözleşmesinin feshedildiğini, yeni ihale açılacağını açıkladı.

Açıklamanın ardından, Piyade Er Eğitim Tugayı’ndaki askerlerin yemek ihtiyacının nasıl karşılanacağı gündeme geldi ve Manisa’daki belediyeler devreye girdi. Manisa Büyükşehir Belediyesi ile merkez Şehzadeler ve Yunusemre belediyeleri, yeni ihale yapılıncaya kadar 6 bin askerin 3 öğün yemek ihtiyacını karşılamaya başladı.

Kaynak: Sendika.Org

**

Manisa’da zehirlenmelere tepki gösteren askerlere disiplin soruşturması – Diken

**

Manisa Tabip Odası: Yaşanan 2 toplu zehirlenme vakasından sonra alınması gerekli önlemler alınmamış ve bugünkü tablo ile karşı karşıya kalınmıştır – manisatabip.org.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org