İsveç 2018 yılından itibaren yeniden zorunlu askerliğe geçiyor

1999 yılı ve sonrasında doğanlar için geçerli olacak uygulamayla yılda 4 bin gencin askere alınması beklenirken, hükümetin aldığı kararın Parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

İsveç yeniden zorunlu askerliğe geçiyor

2010 yılında zorunlu askerlik hizmetini kaldıran İsveç’te bu zorunluluğun yeniden yürürlüğe konması kararı alındı.

29 Eylül 2016 Perşembe 07:51
STOCKHOLM – ANF
Savunma Bakanlığı’na göre zorunlu askerlik hizmeti 2018 yılından itibaren geçerli olacak ve 1999 yılı sonrasında doğan kişileri ilgilendirecek.

Savunma Bakanı Peter Hultqvist, zorunlu askerliğin yeniden getirilmesi için hükümetin karar aldığını duyurdu. Bakan, zorunluk askerlik hizmetiyle İsveç ordusunun ‘daha sağlam, güçlü ve operasyonel’ bir yapıya kavuşacağını savundu.

2018 yılından itibaren geçerli olacak yeni askerlik uygulaması 1999 yılı ve sonrasında doğanlar için geçerli olacak. Bu kapsamda yılda 4 bin gencin askere alınması beklenirken, hükümetin aldığı kararın Parlamento tarafından da onaylanması gerekiyor.

Konuya ilişkin TT ajansına konuşan savunma uzmanı Johan Österberg, zorunlu askerliğin yeniden getirilmesinin ‘akıllıca bir öneri’ olduğunu savundu. Österberg, daha önceki gönüllü askerlik uygulamasının nicel ve nitelik olarak modern bir ordunun ihtiyaçlarını karşılamadığını da iddia etti.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org