İsveç, Rusya nedeniyle zorunlu askerliği geri getiriyor

4 bin kadın ve erkeğin 12 ay süreyle askerliğe alınacağı açıklandı. 2010 yılında mecburi askerlik hizmetini sonlandıran İsveç’in tam zamanlı 52 bin askeri personeli bulunuyor.

2 Mart 2017
İsveç hükümeti, zorunlu askerlik hizmetini geri getirilmesini öneren bir tasarıyı Meclis’e getirmeyi planlıyor.

Parlamentonun büyük çoğunluğu tarafından desteklenen değişiklikle, ilk etapta, 4 bin kadın ve erkeğin askerliğe alınmasının amaçlandığı açıklandı.

Bu 4 bin kişi, 1999 yılı doğumlu toplam 13 bin kişi arasından, çeşitli psikolojik ve fiziksel testlerin tamamlanması sonrası seçilecek.

NATO üyesi olmayan İsveç’in hükümeti, Rusya’nın Baltık Denizi’ndeki askeri faaliyetleri nedeniyle, çeşitli kereler endişesini dile getirmişti.

İsveç ordusu, Sovyetler Birliği döneminde Moskova’ya bağlı olan 3 Baltık ülkesi ile sınırındaki Gotland adasına bir garnizon yerleştirmişti.

Askerlik 12 ay olacak

Savunma bakanlığı sözcüsü Marinette Radebo, BBC’ye yaptığı açıklamada, bu askeri faaliyetlerin, Rusya ile ilgili olduğunu doğruladı.

Mecburi askerlik hizmetinin ise 12 ay süreceği ve adayları orduya profesyonel asker olarak kazandırma amacı taşıdığı ifade edildi.

İsveç’te 2010 yılına kadar mecburi askerlik hizmeti bulunuyordu.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, İsveç’in tam zamanlı 52 bin askeri personeli bulunuyor.

Kaynak: BBC

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org