İsveç, evlere kitap servisiyle sivilleri de olası savaşa hazırlıyor

Broşürlerde terör saldırısı, siber saldırı ve doğal afetlere hazırlıkla ilgili bilgiler de yer alacak. “Yeniden savaş gelirse” başlıklı broşür, Mayıs ayından itibaren dağıtılacak.

İsveç’te evlere ‘savaşa hazırlık’ broşürü gönderilecek

19 ocak 2018
İsveç’te 4,7 milyon eve olası bir savaş durumunda yapılması gerekenleri açıklayan kitapçıklar gönderilecek

HABER MERKEZİ – Rusya’nın artan askeri varlığı ve terör olayları nedeniyle son dönemde savunma harcamalarını arttıran İsveç, sivilleri de olası saldırılara hazırlıyor.

İsveç’te 4,7 milyon eve olası bir savaş durumunda yapılması gerekenleri açıklayan kitapçıklar gönderileceği açıklandı. Broşürlerde terör saldırısı, siber saldırı ve doğal afetlere hazırlıkla ilgili bilgiler de yer alacak. “Yeniden savaş gelirse” başlıklı broşür, Mayıs ayından itibaren dağıtılacak.

Uygulama ile ilgili açıklamalarda bulunan İsveç Sivil İhtiyat Dairesi’nden Christina Andersson “İklim değişikliği, terör saldırıları, salgınlar ve bilgi kirliliği gibi daha karmaşık tehditler altındayız. İnsanlar bunlarla nasıl baş edebileceklerini bilmeli” dedi.

İsveç’te benzer broşürler İkinci Dünya Savaşı sırasında dağıtılmaya başlanmış ve bu uygulama 1980’lere kadar sürmüştü.

İsveç son yıllarda, Avrupa’daki güvenlik sorunlarını ve Rusya’nın Ukrayna’daki rolünü gerekçe göstererek savunma harcamalarını da artırdı.

Ayrıca 2016’da Baltık Denizi’ndeki Gotland adasına yeniden asker yerleştirdi. Ayrıca ülke içinde NATO’yla yakınlaşma tartışmaları da yapılıyor. İsveç geçen yıl da askeri hizmeti yeniden zorunlu hale getirmişti.

Kaynak: Artı Gerçek

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org