İZMİR “15 Mayıs Dünya Vicdani Rertçiler Günü” Belgesel Gösterimi&Panel

13 mayıs 2014, YER : Ege üniversitesi iletişim fakültesi 104 no’lu sınıf
17:00 ”Askersiz Bölge: Vicdan ” (belgesel, 45′ . 2013 ) H.MIRZA AYDIN
18:00 Panel: ”Vicdani Ret ve Hukuki Boyutu”, Av. Hülya ÜÇPINAR, Yavuz ATAN, Zeynep VAROL, İZMİR LGBTİ İNİSİYATİFİ
15 MAYIS 2014, YER: Alsancak Gar Önü
18:30- Basın Açıklaması, İZMİR MÜZİSYENLER DERNEĞİ, Tiyatro Oyunu (YENİKAPI TİYATROSU), Vicdani Ret Açıklamaları

13 mayıs 2014
YER : Ege üniversitesi iletişim fakültesi 104 no’lu sınıf

17:00 ”Askersiz Bölge: Vicdan ”
(belgesel, 45′ . 2013 )
H.MIRZA AYDIN

18:00 Panel: ”Vicdani Ret ve Hukuki Boyutu”
Av. Hülya ÜÇPINAR
Yavuz ATAN
Zeynep VAROL
İZMİR LGBTİ İNİSİYATİFİ

Bitiş tarihi-
15 MAYIS 2014
YER: Alsancak Gar Önü
18:30- Basın Açıklaması,
İZMİR MÜZİSYENLER DERNEĞİ
Tiyatro Oyunu (YENİKAPI TİYATROSU)
Vicdani Ret Açıklamaları

“Reddet, diren, hayır de,
Askere gitme!”

15 Mayıs, Dünya Vicdani Retçiler Günü’dür. Militarizme karşı sesini yükseltenlere sen de katıl!

Toplumumuz bir yüzyıldır askeri/militer hayat tarzını “Her Türk asker doğar” miti altında yaşamının her hücresine sindirmiş durumdadır.
Hiç kimse asker doğmaz. Insanlar ölmeyi-öldürmeyi, eline silah almayı, militarist bir orduya hizmet etmeyi reddedebilir.

Ülkemizde 20 yıla yakındır vicdani ret hareketi içinde çeşitli kesimlerden yüzlerce insan politik, dini, ahlaki sebeplerden askere gitmeyi reddetmiş, onlara göre ‘ideal’ erkekliğin ve kartondan bir cesaretin öğretildiği; soğuk silahların nasıl kullanıldığının ve nasıl katil olunabileceğinin öğretildiği orduya karşı olduğunu, böyle bir döneme katılmak istemediğini beyan etmiştir. Onlarca vicdani retçi hakkında açılan davalarla, hapis cezalarıyla baskı düzeni tarafından yıldırılmaya çalışılmıştır. Ancak gün geçtikçe büyüyen ve dayanışan vicdani ret hareketi bugün bu yıldırma politikalarına karşı güçlü bir ses çıkarmaktadır.

Ölmeyi reddetmek suç değildir. Öldürmeyi reddetmek suç değildir. Ülkemizde 30 yıldır süren savaşta bürokratların, patronların çocukları askere bile gitmezken, emekçi ailelerden binbir zorlukla büyüttüğü evladını kaybettiği zaman “vatan sağolsun” demesi istenmiş, bunu reddeden aileler baskıya maruz kalmıştır. Kışlalarda “eğitim zaiyatı”, “intihar” adı altında çoğu Kürt, Alevi, Ermeni olan yüzlerce asker şüpheli bir şekilde ölmesi nasıl bir tesadüftür? Ve bu ölümlerin üzeri Türkiye Cumhuriyeti ordusu tarafından kapatılmıştır. Savaşa karşı barışı, ölüme ve öldürmeye karşı yaşamı savunmak suç değildir. Vicdani ret insan hakkıdır. Türkiye vicdani ret hakkını tanımayan tek Avrupa Konseyi ülkesidir.

Zorunlu askerlik kaldırılsın, vicdani ret hakkı tanınsın diyorsan sen de sesimize ses kat. 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde yapacağımız yürüyüşe ve toplu vicdani ret açıklamasına sen de katıl…

Yer: Alsancak Garı Önü
Tarih: 15.05.2014 Saat: 18.30
İZMİR VİCDANİ RET PLATFORMU

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org