Vicdani Retçiler Günü’nde İzmir’de Yürüyüş ve Ret Açıklamaları

İzmir Vicdani Ret Platformu, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü dolayısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. Savaş politikalarına karşı “Reddediyoruz” mesajının verildiği basın açıklamasından sonrası bir grup vicdani reddini açıkladı.

İzmir Vicdani Ret Platformu: Reddediyoruz!

17 Mayıs
20:45 2015
İZMİR (DİHA) – İzmir Vicdani Ret Platformu üyeleri, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü dolayısıyla düzenledikleri basın açıklamasında, Ortadoğu’da 30 yıldır süren savaşta bir çok emekçi çocuğunun yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, Soma’da 301 canı öldüren zihniyetle, Sevag’ı ve Roşin’i öldüren zihniyetin aynı olduğunu kaydetti. Savaş politikalarına karşı “Reddediyoruz” mesajının verildiği açıklama sonrası bir grup vicdani reddini açıkladı.

İzmir Vicdani Ret Platformu, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü dolayısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. Cadde girişinde toplanan Platform üyeleri, “Reddet, diren, hayır de askere gitme” yazılı pankartlar taşıyarak Alsancak Astsubay Misafirhanesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Platform üyelerinin yanı sıra İzmir Anarşist Komünist İnisiyatif ve İzmir LGBTİ İnisiyatifi üyelerinin de katıldığı yürüyüşte sık sık, “Askere gitme kardeş kanı dökme” ve “Ölmeyeceğiz, öldürmeyeceğiz kimsenin askeri olmayacağız” sloganları atıldı.

‘Reddediyoruz’

Grup adına açıklama yapan Platform üyesi Semih Deniz, yıllardır onlarca vicdani retçinin davalarla ve hapis cezalarıyla yıldırılmaya çalışıldığını belirterek, bir kısmının ise zorla askere alınarak kışlalarda “eğitim zaiyatı” olarak katledildiğini söyledi. Ortadoğu’da 30 yıldır süren savaş nedeniyle bir çok emekçi çocuğunun yaşamını yitirdiğini vurgulayan Deniz, “Coğrafyamızda 30 yıldır süren savaşta bürokratların, patronların çocukları askere bile gitmezken emekçi ailelerin bin bir zorlukla büyüttüğü evlatlarını kaybettiği zaman ‘vatan sağolsun’ denilmiştir. Bizler biliyoruz ki; Soma’da 301 canı öldüren akılla, Sevag’ı ve Roşin’i öldüren akıl aynıdır. Reddediyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından bir grup vicdani reddini açıkladı.

(cb/zk/sy)
http://www.diclehaber.com/tr/news/content/view/457450

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org