İzmir’de askerliği reddeden üç kişi vicdani reddini açıkladı

Zorunlu askerliği kabul etmeyen ve devletin askeri olmayı reddeden gençler, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) İzmir’deki şube binasında basın toplantısı düzenledi.

İzmir’de askerliği reddeden gençler: Kardeşkanı dökmeyeceğiz!

İzmir’de devletin savaş politikasına tepki gösteren gençler, askere gitmeyeceklerini açıklayarak vicdani ret beyanında bulundu.

22 Eylül 2016 Perşembe 13:18
İZMİR – ANF
Zorunlu askerliği kabul etmeyen ve devletin askeri olmayı reddeden gençler, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) İzmir’deki şube binasında basın toplantısı düzenledi. Dernek yöneticileri ve çeşitli siyasi parti ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de katıldığı toplantıda gençler, vicdani reddini açıkladı.

Gençlerden İsmet Sepli, ‘devletin uğruna katliamlar yaptığı, insanları sömürdüğü, taptığı ve kutsallaştırdığı ne varsa bunların hepsini temelden reddettiğini’ söyledi. Kendine dayatılan bu yaşamı kabul etmeyeceğini ve dayatılan sisteme boyun eğmeyeceğini vurgulayan Sepli, ‘sömürgeci ve baskıcı devletin zor aygıtı olan ordusunun emrine girmeyeceğini’ kaydetti.

‘İRADEMİZİ TESLİM ALAMAZSINIZ’

OHAL adı altında Kürdistan’da işgalci uygulamaların arttığına, katliamların yaşandığına dikkati çeken Sepli, şunları söyledi: “Bu işgal elbet bir gün son bulacak. Kürt halkı bu işgali sonunda boşa çıkaracak. Darbeye karşı mücadele adı altında bütün toplumu 12 Eylül’e rahmet okutacak bir şekilde baskı altına aldınız. Bütün bunlara karşı asla karşınızda diz çökmeyeceğiz. İrademizi hiçbir zaman teslim alamayacaksınız. Reddet, diren, hayır de, askere gitme!”

‘KARDEŞKANI DÖKME’

Gençlerden Barış Kaygın da ‘devleti tanımadığını’ vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ne kadar iğrenç bir sistemde yaşadığım aşikardır. Kısacası devletinizi tanımıyorum. Tanıtmak için elinizden geleni de uyduruk yasalarınızla yapacağınıza eminim. Tıpkı kardeşim Zager Kaygın’ı zindanlarınızda mahkum ettiğiniz gibi. Devlet için ölmeyi ve öldürmeyi reddettiğimi bildiririm. Askere gitme, kardeşkanı dökme!”

‘SİZİN DEĞİL DEVRİMCİLERİN TARAFINDAYIZ’

Berke Doruk Özden adlı genç de “Bir komünist olarak, yarattığınız savaşların hiçbirini tanımıyorum. İnandığım tek savaş sınıf savaşıdır. Bu sistemde sizin safınızda değil işçinin, devrimcinin tarafında olacağım. Tarafınızda olmayı, askere gitmeyi, boyun eğmeyi reddediyorum” şeklinde konuştu.

ANF

**

İzmir Vicdani Ret Platformu’nun İnsan Hakları Derneği binasında düzenlediği basın toplantısında 3 kişi vicdani reddini açıkladı – Kızıl Bayrak
vr-etkinlik-izmir-vicdani-ret-aciklamasi-22-09-16

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org