Okinawa halkı ABD üssünün kapatılmasını istiyor

Japonya’nın Okinawa Adası’ndaki ABD üssünde görevli askerlerin çok sayıda suç ve tecavüz olayına karışmış olması Okinawa halkının tepkisini çekerken, ABD üssünün kapatılması için sık sık protesto gösterileri düzenleniyor.

Japonya’da ABD ile tecavüz gerilimi büyüyor

14.03.2016
Japonya’nın ABD üssüne ev sahipliği yapan Okinawa Adası’nda bir kişinin daha ABD’li bir askerin tecavüzüne uğraması gerilimi artırdı.

ABD’li 24 yaşındaki bir askerin, bir Japon kadına tecavüz suçlamasıyla gözaltına alındığı belirtildi. Okinawa’nın merkezi olan Naha’da bir otelde Japon bir kadına tecavüz etmekle suçlanan asker, masum olduğunu savundu.

Japon hükümetinden Yoşihide Suga, “Bu olay çok üzüntü verici. Hükümetimiz ABD’nin bu tür olayların önüne geçmek için disiplin kurallarını artırmasını istiyor” dedi. Japonya Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarının da ülkedeki ABD’nin diplomatik temsilciliklerine protesto mesajı gönderdiği bildirildi.

OKINAVA HALKI ÜSSÜN KAPATILMASINI İSTİYOR

Okinawa’daki ABD üssü, ABD’nin müttefiki olan Japon hükümeti ile Okinawa yönetimi arasında gerilime yol açıyor.

Bugüne kadar üste görevli ABD askerlerinin çok sayıda suç ve tecavüz olayına karışmış olması Okinawa halkının tepkisini çekerken, ABD üssünün kapatılması için sık sık protesto gösterileri düzenleniyor.

http://tr.sputniknews.com/asya/20160314/1021463872/abd-japonya-okinawa-tecavuz.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org