Kıbrıslı Vicdani Retçi Halil Karapaşaoğlu Tutuklandı

VR-DER: Vicdani retçiler tarihte en zor koşullarda dahi tüm baskılara göğüs germiş ve vicdanlarının sesini dinlemekten hiçbir koşulda vazgeçmemiştir ve yine vazgeçmeyecektir.

Kuzey Kıbrıs’ta vicdani ret düzenlemesi parlamentoya gelmiş olsa da geçtiğimiz günlerde hakkında 20 gün tutukluluk kararı verilen vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu bugün tutuklandı.

Kendisine verilen hapis cezasının ardından vicdani retçi Karapaşaoğlu şu açıklamayı yapmıştı:

“Sevgili Dostlar…
Yargıç 10 gün içerisinde 2000tl para cezası odemediğim takdirde 20 gün hapis yatacagımın kararını almıştır. Mahkemeden önce bana yeni bir dava daha okundu. 4 davadan yargılanırken 5 davadan yargılanmaya başladım. Defalarca hem mahkemede hem de basına para cezasını odemeyeceğimi söyledim. 10 gün sonunda, mahkemeye bu para cezasını odemediğimden dolayı her an tutuklanabilirim. Sokakta yürürken de, evde otururken de polis tarafından alıkonulma tehdidiyle karşı karşıyayım. Bu noktadan sonra açık bir şekilde bütün anti- militaristlere, savaş karşıtlarına vicdani retlerini açıklama çağrısında bulunuyoruz. Ya bu hak yasallaşacak ve biz özgürlüğümüze kavuşacağız ya da 10larca genç insanı tutuklamak zorunda kalacaklar.”

Tutuklama kararı üzerine Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi de “Dayanışma, adalet, Halil için saat 17’de Sanayi Bölgesi yanındaki Merkezi Cezaevi önündeyiz. Düşünce özgürlüğünü, adaleti, insan hak ve özgürlüklerini savunan herkesi cezaevi önüne çağırırız…” diyerek çağrı gerçekleştirdi.

Vicdani retçiler tarihte en zor koşullarda dahi tüm baskılara göğüs germiş ve vicdanlarının sesini dinlemekten hiçbir koşulda vazgeçmemiştir ve yine vazgeçmeyecektir.

Vicdani Ret Derneği olarak dünyanın her yerindeki vicdani retçilerle dayanışma içinde olduğumuzu, tüm baskılara rağmen onlarla her zaman yan yana duracağımızı bu vesileyle bir kez daha belirtiyoruz.

Vicdani Ret Derneği

**

Askeri Mahkeme’nin kestiği para cezasını ödemeyi reddeden vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, polis tarafından evinden alınarak cezaevine götürüldü. Arkadaşları alkışlarla uğurladı.


Vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, polis tarafından tutuklanarak cezaevine götürüldü

15 Ocak 2019
Askeri Mahkeme’nin kestiği para cezasını ödemeyi reddeden vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, polis tarafından evinden alınarak cezaevine götürüldü.

Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki evinde saat 11.00 sıralarında tutuklanan Karapaşaoğlu’nu, Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi aktivistleri ve dava arkadaşları alkışlarla uğurladı.

KANATLI: “BUGÜN BİR KEZ DAHA ADALET YARALANDI”

Vicdani retçi Murat Kanatlı burada basına yaptığı açıklamada, Yasa koyucunun vicdani ret konusunda yasal düzenleme yapma konusunda yasal düzenleme yapma iradesi ortaya koymasına rağmen davada Halil Karapaşaoğlu’nun lehine olan unsurların kullanılmadığını ve teknik suçlardan içeriye alındığını belirtti.

Bugün yine bir “düşünce suçlusunun” hapse atıldığını belirten Kanatlı, “Bu da adaletin yaralandığının göstergelerinden biridir” dedi.

Karapaşaoğlu’nun ardından hakkında dava açılmış diğer vicdani retçilerle sürecin devam edeceğini belirten Kanatlı, beklenen yasanın geçmemesi halinde birçok vicdani retçinin cezaevine gireceğini belirtti.

AİHM’de bu konuda açılan davalara da işaret eden Kanatlı, kendisi, Haluk Selam Tufanlı ve Halil Karapaşaoğlu’yla ilgili davaların sonuçlarının yüzde 99.9 Türkiye aleyhine olacağını ve Türkiye’nin bu üç davadan mahkûm olacağını da iddia etti.

SAAT 17.00’DE CEZAEVİ ÖNÜNDE EYLEM

“Adaletin bir kez daha ayaklar altına alınmasından üzgünüz” diyen ve uluslararası kamuoyunu dayanışmaya çağıran Kanatlı, demokrasi ve düşünce özgürlüğüne sahip çıkanları bugün saat 17.00’de Merkezi Cezaevi önünde yapılacak eyleme davet etti.

Vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu, seferberliğe gitmediği için yargılandığı Askeri Mahkeme tarafından 3 Ocak’ta açıklanan kararla, 2 bin TL para cezasına ve bu parayı 10 gün içinde ödememesi halinde ise 20 gün hapisliğe çarptırılmıştı.

Karapaşaoğlu, kararının ardından, parayı ödemeyeceğini açıklamış, geçtiğimiz günlerde de istinafa gitmişti.

Öte yandan hükümet, vicdani ret konusunda düzenleme içeren Askerlik (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı Meclis’e sunmuştu.

Kaynak: Havadis

**

Vicdani Ret İnisiyatifi’nden Karapaşaoğlu için cezaevi önünde eylem

Vicdani Ret İnisiyatifi, vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun seferberlik çağrısına icap etmediği nedeniyle hapsedilmesi yüzünden Merkezi Cezaevi önünde pankartlı eylem düzenledi.


16 Ocak 2019 – 08:01
Vicdani Ret İnisiyatifi’nin çağrısı üzerine gerçekleşen eyleme Sendikal Platform ve Yazarlar Birliği de destek verdi.

Vicdani Ret İnisiyatifi adına Murat Kanatlı yaptığı konuşmada, Halil Karapaşaoğlu’nun bir “düşünce özgürlüğünü” savunduğundan cezaevine gönderildiğini, bu günün; insan hakları ve özgürlüğü açısından kara bir gün olduğunu savundu.

DÜZENLEMENİN BİR AN ÖNCE YAPILMASI ÇAĞRISI…

Askere gitmeyi ret etme hakkı anlamına gelen vicdani ret ile ilgili Askerlik Yasası’nda yapılması gereken yasal düzenlemenin 25-26 Ocak’ta Cumhuriyet Meclisi’nin ilgili komitesinde görüşülmeye başlanacağına işaret eden Kanatlı, seferberlik yüzünden cezaevinde bulunan Halil Karapaşaoğlu’nun Eylül veya Ekim’de tekrardan seferberliğe çağrılacağını, ancak yasanın geçmesi halinde seferberliğe gitmeyeceğini anlattı.

Murat Kanatlı, Askerlik Yasası’nda gerekli düzenleme yapılmadığı takdirde Mayıs’ta bir kişinin daha vicdani ret hakkı yüzünden mahkemeye çağrılacağını, bu nedenle düzenlemenin aciliyet arz ettiğini kaydetti.

Teknik bir suçtan birinin cezaevine götürülmesinin adaletin yaralandığının göstergesi olduğunu, düşünce özgürlüğünün Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde de tanındığını, buna rağmen Karapaşaoğlu’nun hapsedilmesiyle adaletin ayaklar altına alındığını belirten Kanatlı, Avrupa Vicdani Retçiler Örgütü, Güney Kıbrıs’tan siyasi partilerin açıklamalar yapmakta olduğunu belirtti.

Karapaşaoğlu ile ilgili istinaf kararının 17 Ocak Perşembe günü açıklanacağını ifade eden Kanatlı, Perşembe günü yine Asal Şube önünde saat 09.30’da hazır bulunacaklarını söyledi.

Murat Kanatlı, Karapaşaoğlu’na mahkeme tarafından kesilen 2 bin TL’lik para cezasının toplandığını, bu meblağın da vicdani ret ve düşünce özgürlüğü için mücadele edecek bir sivil toplum örgütüne verileceğini söyledi.

Mahkeme Karapaşaoğlu’na 2 bin TL para cezası veya 20 gün hapis cezası verilmesine karar vermişti.

YAZARLAR BİRLİĞİ

Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği Başkanı Tamer Öncül de açıklamasında, Halil Karapaşaoğlu’nun, vicdani ret hakkı için tutuklanmayı göze alan, mücadeleyi sürdürmede kararlı biri olduğunu söyledi. Öncül ayrıca, ülkede adaletin “yerlerde süründüğünü” savundu.

Birliğin, Kıbrıs Rum Yazarlar Birliği ile ortak yayımlanacak olan bildirisine de atıfta bulunan Öncül, bildiride, “Egemenler bize kalem değil silah tutun, silah namlusu tutmazsanız hapishane parmaklığını tutarsınız diyor” ifadelerinin yer aldığını kaydetti.

SENDİKAL PLATFORM

Sendikal Platform adına da KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı konuşmada, “En basit insan hakkını bile tanımayan bir anlayışın, bizi getirdiği noktadır bu. Bu bir utançtır” dedi.

Vicdani ret konusunun aylardır gündemde olduğunu, bu nedenle konuyla ilgili yasal düzenlemeyi yapamadığından Başbakan Tufan Erhürman’ı eleştiren Elcil, vicdani reddi savunan birinin cezaevine gönderilmesinin kabul edilecek bir durum olmadığını kaydetti.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nı, vicdani ret hakkına karşı olup olmadıklarını açıklamaya çağıran Elcil, “Adada ne daha fazla silah, ne asker ne de yabancı güç istediklerini” söyledi.

Kaynak: Demokrat Bakış

**

Sendikal Platform:
Halil Kaparapaşaoğlu’nun tutuklanması, ülkemiz tarihine ve demokrasisine sürülen kara bir lekedir


Ülkemiz şairlerinden Halil Kaparapaşaoğlu’nun düşünce ve vicdan özgürlüğünü talep etmesi yüzünden bugün polis tarafından tutuklanması, ülkemiz tarihine ve demokrasisine sürülen kara bir lekedir. 22 Ocak tarihinde polisin gözleri önünde önce Afrika Gazetesi’ne yapılan linç girişimi, ardından bu toplumun liderine yapılan hakaretler ve sonrasında da bu toplumun iradesini temsil eden meclisin damına çıkılıp yabancı ülke bayrakları açarak adeta “Burasını işgal ettik” diyenleri bir yıldır aradığını ancak bulamadığını iddia eden polis teşkilatının, Halil’i mahkemenin verdiği sürenin bitmesinin üzerinden 24 saat geçmeden bulması yaşadığımız bu düzenin adaletsizliğini resmen deşifre etmiştir.

Sendikal Platform olarak düşünce, ifade ve tüm özgürlüklere sahip çıkıyoruz ve bu yolda mücadele veren tüm kesimlerle omuz omuza olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bugün hükümet edenler yaşanılan bu adaletsizliğin sorumlusudurlar. Demokrasimize kendi elleri ile kara bir leke sürmüştürler. Bu lekenin bugün değil ama ileride bir daha demokrasimize sürülmemesi şu anda hükümetin elindedir. Meclise sunulan ve bir süre sonra komitede görüşülmeye başlanacak olan Vicdani Ret Yasası Tasarısı’nın ivedilikle meclisten geçirilmesi insan hakları ve adalet adına hükümetin en asli görevlerinden bir tanesidir. Hükümet ettikleri 11 aylık dönemde hükümet programlarında olmasına rağmen bu konuda geç adım atmış olmaları bugün bir insanımızın demir parmaklıklar ardına gitmesine neden olmuştur. O nedenle yarınları kurtarmak için hükümet derhal bu yasayı meclisten geçirmelidir. Ayrıca af yetkisini elinde bulunduran hükümeti, Halil’in serbest bırakılması için gereken yürekli adımı atmaya davet ediyoruz.

Değerli toplumumuz, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına göre bir insan hakkı olan vicdani reddini açıkladığı için bugün tutuklanarak cezaevine gönderilen ülkemiz şairlerinden Halil Karapaşaoğlu’nun dik duruşunu ve mücadelesini selamlıyoruz.

Bu bağlamda Sendikal Platform olarak bugün saat 17:00’da Merkezi Cezaevi önünde gerçekleştirilecek olan “Halil için adalet” eylemine desteğimizi belirtir, tüm üyelerimizle halkımızı, insan hakları ile özgürlüklere sahip çıkmaları için düzenlenecek olan eyleme destek vermeye davet ediyoruz.

Bugün 117 yaşına giren Devrimci Şair ve Yazar Nazım Hikmet’in de söylediği gibi, “İnsan, denizin olmadığı yerde umut adına martı olmalı”…

Umut ve özgürlük adına sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sendikal Platform

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org