‘Kime güvenip oğlumu askere göndereceğim?’

Zorunlu askerlik kapsamında Ankara’da askerlik yapan er Mehmet Küney, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tutuklandı. Oğlunun tatbikat emri verilerek dışarıya çıkarıldığını aktaran Sevim Küney, bir diğer oğlu Ahmet Küney’in (20) de askere çağrılmasına tepki gösterdi.

5 Ekim 2016
15 Temmuz darbe girişiminin ardından bir kez daha tartışmalı hale gelen zorunlu askerlik, yurttaşları mağdur etmeyi sürdürüyor. Zorunlu askerlik kapsamında Ankara Mamak 4’üncü Kolordu Komutanlığı 28’inci Mekanize Barış Gücü Tugayı’nda askerlik yapan er Mehmet Küney, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tutuklandı. Görüştüğü oğlunun kendisine tatbikat emri verilerek, dışarıya çıkarıldıklarını aktaran Sevim Küney, bir diğer oğlu Ahmet Küney’in (20) de askere çağrılmasına tepki gösterdi. “Terhis olması gereken oğlum cezaevinde tutuluyor” diyen anne Küney, oğlunun emir altında olduğunu ve daha önce “emre itaatsizlik” suçlamasıyla cezalandırıldığını kaydetti. Küney, darbe girişimi sırasında silahını teslim eden oğlunun serbest bırakılmasını istedi.

‘Diğer oğlum geldi mi?’

Oğlu Ahmet Küney’in de yaşını doldurduğu gerekçesiyle askere çağrıldığını belirten anne Küney, oğlunu kime güvenip askere göndereceğini sorarak, “Oğlum Mehmet’in askerliği sona erdi. Ama tezkeresini alıp geldi mi ki diğer oğlumu göndereyim” dedi. Yokluk içinde yaşadıklarını söyleyen anne Küney, oğlu Ahmet’i askere göndermek istemediğini vurguladı. Askere çağrılan Ahmet Küney de, ağabeyinin başına gelenleri hatırlatarak, kendisinin de başına benzer bir durumun gelmeyeceğinin garantisinin olmadığını söyledi.

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org