Kışlada ölen askerin avukatının ücretini MSB ödeyecek

Kışladaki ölümlerle ilgili görevlendirilen avukat, savcılıkla yapılacak olay yeri inceleme, ölüm muayenesi ve otopsi ile tanık ve bilirkişi dinlenmesi işlemleri ile dava açılması hâlinde duruşmalar sırasında hazır bulunacak olup ilgili bakanlığın bütçesinden konulacak ödenekten de bu avukatın ücreti ödenecektir.”

Kışlada bin şüpheli ölüm

20 Kasım 2014 Perşembe 00:00 | TARAF
Kışlada şüpheli ölümlerle ilgili etkili soruşturma yapmamakla suçlanan devletten yeni bir adım sinyali geldi

Milli Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı tasarıya göre; asker kişilerin ölümleri halinde askerin ailesinin seçtiği bir avukat da görevlendirilecek. Olay yeri inceleme, ölüm muayenesi-otopsi, tanık- bilirkişi dinlenmesi gibi işlemler ile dava açılması halinde avukatların ücreti Milli Savunma Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Büyük bölümü “intihar” diye açıklanan kışlada şüpheli ölüm vakalarına son olarak, üç gün önce Adana’nın Ceyhan İlçesi Mustafabeyli Jandarma Karakolu’nda silahla başından vurularak ağır yaralandıktan sonra yaşamını yitiren 27 yaşındaki jandarma er Yılmaz B. eklenmişti. Böylece 2002’den bu yana askerlik yaparken intihar ederek öldüğü ileri sürülenlerin sayısı 971’e yükselmişti. Bu ölüm olaylarının etkili olarak soruşturulmadığı, sorumluların cezalandırılmadığı, ölümlere neden olan sistemin değiştirilmediği eleştirilerine muhatap olan hükümet ve ordu adına savunmayı Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptı. CHP milletvekili Ensar Öğüt’ün önergesini yanıtlayan Yılmaz, kışlalarda soruşturulmamış tek bir şüpheli ölüm olayının olmadığını öne sürerken, bu ölümlerde kötü muamele ve etnik kimliklerin de etkili olduğu eleştirilerini ise reddederek şunları söyledi:

“Yalnızca intihar olaylarında değil, ölümle sonuçlanan tüm olaylarda savcılık tarafından adli soruşturma mutlaka yapılmakta, olay tüm yönleriyle incelenmekte, varsa sorumlular hakkında yasal işlem gerçekleştirilmektedir. Bugüne kadar kayıtlarımızda adli ve idari yönden tahkikatı yapılmamış, ölümü şüpheli olan bir vaka bulunmamaktadır. Vefat eden personelin kötü muameleye maruz kalması, içinde bulundukları ortam sebebiyle böyle bir eylemi gerçekleştirmiş olması ve etnik kimliğini vurgulayan çıkarımlar, herhangi bir araştırma ve bilimsellikten uzaktır.”

AVUKAT PARASI DEVLETTEN

Bakan Yılmaz, bu iddialı açıklamaların ardından, kışladaki ölümlerle ilgili atacakları yeni adımla ilgili ise şu bilgiyi verdi: “Yakın zamanda TBMM’ne sevk edilecek bir tasarıyla asker kişilerin kıta, karargâh ve kurumlarda ya da görev esnasında veya görev yerlerinde ölümü halinde soruşturma ve kovuşturma süresince yasal mirasçılarını temsil etmek üzere kendilerinin seçtiği bir avukat, vekil olarak görevlendirilecek. Görevlendirilen avukat savcılıkla yapılacak olay yeri inceleme, ölüm muayenesi ve otopsi ile tanık ve bilirkişi dinlenmesi işlemleri ile dava açılması hâlinde duruşmalar sırasında hazır bulunacak olup ilgili bakanlığın bütçesinden konulacak ödenekten de bu avukatın ücreti ödenecektir.”

ADNAN KESKİN

TARAF

http://www.taraf.com.tr/haber-kislada-bin-supheli-olum-168384/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org