Köprüde linç edilen askerin ailesi: Öldürenler elini kolunu sallayarak sokakta

Darbe girişimi gecesi komutanı tarafından Boğaziçi Köprüsü’ne götürülen ve sabah karşı köprüdeki yurttaşlar tarafından dövülerek öldürülen askeri okul öğrencisi Murat Tekin’in ailesi RS FM’den Yavuz Oğhan’a konuştu:

09/11/2016 12:31
Darbe girişimi gecesi komutanı tarafından Boğaziçi Köprüsü’ne götürülen ve sabah karşı köprüdeki yurttaşlar tarafından dövülerek öldürülen askeri okul öğrencisi Murat Tekin’in ailesi, katillerin sokakta gezdiğini belirterek sorumluların yargılanmasını istedi.

RS FM’den Yavuz Oğhan’a konuşan askerin babası Sedat Tekin, 15 Temmuz gecesi yaşananları şöyle anlattı: “Çocuklara mühimmat veriyorlar. Sonra Boğaziçi Köprüsü’ne gediklerinde halk otobüse saldırıyor. Komutanlar o ateşin içinde bırakıyor çocukları. Otobüse molotof atılıyor, otobüs yanınca çocuklar canhıraş aşağıya iniyor. Orada elinde sopalarla bekleyen insanlar inenleri dövmeye başlıyor. Şoförü öldürüyorlar. Oğlumun arkadaşları kaçmayı başarıyor. Bizim oğlanı ve bir arkadaşını linç ediyorlar. Döve döve öldürüyorlar oğlumu.”

‘Cesedinin fotoğrafını gösterdiler, kapkara olmuştu’

Yaşananların ardından oğlundan dokuz gün boyunca haber alamadıklarını belirten Tekin, oğlunun eğitim kampına gittiğini ve Adli Tıp’a gidince çocuğunu gördüğünü söyledi: “Üç gün bekledik evde, çünkü komutanların öğrencileri bu olaya katacakları aklımızın ucundan geçmedi. Sonra okula gittim, oğlumu sordum ‘Yok’ dediler. Yalova’ya eğitim kampına gittim ‘Yok’ dediler. Bütün hastaneleri aradım ‘Yok’ dediler. En son dokuzuncu gün, ayaklarım gitmedi ama Adli Tıp’a gittim. Cesetlerin fotoğraflarını gösterdiler, kapkara olmuş çocuklar… Tanımadım oğlumu. Açtırdım ceset torbasını, vücuduna baktım. İyice baktım, insan oğlunu tanımaz mı? Tanıdım.”

‘Çocuklarımız ne haindi, ne FETÖ’cü’

Tekin’in ablası ise askerin ‘hain’ ilan edilmesine içerlediğini belirterek, “Arkadaşına yardıma giderken linç edildi. Çocuklarımızın cenaze namazını kıldırmadılar, hain olduklarını söylediler. Emir gelmiş, bizim çocuklar hainmiş, cenaze namazı kılınmayacakmış. Çocuklarımız ne haindi, ne FETÖ’cü. Onlar sadece öğrenciydi” diye konuştu.

”Bu canilerin bulunmasını istiyorum’

Devletin kendilerine konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadığını ve sorumlulardan şikayetçi olacağını belirten abla, şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığına, Milli Savunma Bakanlığı’na onlarca dilekçe gönderdik bir cevap alamadık. Bırakın cevabı bir taziye telefonu bile gelmedi. Bu çocukları biz devlete teslim ettik. Sorumlulardan şikayetçiyim. Öldürenler elini kolunu sallaya sallaya sokaklarda geziyor. Bu canilerin bulunmasını istiyorum. Devletten tek isteğim ise oğlumun ‘şehitliğinin’ verilmesi. Mezar taşını yaptırmadım bekliyorum. O taşa ‘Şehit Murat Tekin’ yazdıracağım.”

Kaynak: Diken

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org