Kudüs’te Binlerce Arap ve Yahudi Kadın Netenyahu’yu Protesto Etti Barış İstedi

Kudüs’te, Women Wage Peace örgütü tarafından düzenlenen eylemde 3 bine yakın kadın, Başbakan Netanyahu’nun Kongre konuşmasını protesto etmek ve barış istemek için Knesset Rose Garden’da toplandı.

Kudüs’te Kadınlardan Barış Eylemi

3 bine yakın kadın, Başbakan Netanyahu’nun Kongre konuşmasını protesto etmek ve barış istemek Kudüs’te toplandı.

Kudüs – BİA Haber Merkezi 06 Mart 2015, Cuma 10:31
Kudüs’te 3 bine yakın kadın, Başbakan Netanyahu’nun Kongre konuşmasını protesto etmek ve barış istemek için Knesset Rose Garden’da toplandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Kongresi’nde konuşan Netanyahu, P5+1 ülkelerinin İran’la nükleer müzakerelerine değinmiş ve “Bir yılı aşkın süredir bize, anlaşma olmamasının kötü bir anlaşmadan daha iyi olduğu söyleniyor. Bu kötü bir anlaşma, çok kötü bir anlaşma. Onsuz daha iyiyiz” demişti. Netanyahu, Kongre’ye Cumhuriyetçiler tarafından çağırılmış, konuşması tüm dünyada tepki çekmiş, protestolar düzenlenmişti.

Kudüs’te kadınlar tarafından gerçekleştirilen eylem Women Wage Peace örgütü tarafından düzenlendi. Örgüt Yahudi ve Arap kadınları biraraya getiriyor.

Sivil Sorumluluk Enstitüsü Başkanı Irit Keynan “Barışla ilgilenmeyen siyasetçiler bahanelere sığınıyor ve Yahudi toplumunun travmatik korkularını yükseltiyorlar. Barışla ilgilenen siyasetçiler ise bunu yüksek sesle dile getirmekten korkuyorlar” diye konuştu. Keynan bunun sonucunda savaş söylemiyle birleşen milliyetçiliğin yükselmesine neden olduğunu söyledi. (ÇT)

http://www.bianet.org/bianet/kadin/162828-kudus-te-kadinlardan-baris-eylemi

* Bu haberi Hareetz’dan derledik.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org