Kuzey Kore, 6.3 büyüklüğündeki depremin hidrojen bombası denemesinden kaynaklandığını bildirdi

Depremin, Kuzey Kore tarafından 2006’dan beri yer altında yapılan altıncı denemeden kaynaklandığını açıklayan Japonya da, en az üç savaş jeti kaldırarak havada radyasyon testleri yapmaya başladı.

Kuzey Kore, hidrojen bombası denendiğini açıkladı

Kuzey Kore’de meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremin hidrojen bombası denemesinden kaynaklandığı açıklandı. Açıklamanın ardından Japonya savaş uçakları Kuzey Kore’ye havalanarak, radyasyon testi yapmaya başladı.

ANF HABER MERKEZİ Pazar, 3 Eyl 2017
Kuzey Kore’de meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremin hidrojen bombası denemesinden kaynaklandığı açıklandı.

Deprem Çin’den Güney Kore’nin başkenti Seul’e kadar geniş bir alanda hissedilmiş, ana depremden 8 dakika sonra 4.6 büyüklüğünde bir de artçı sarsıntı yaşanmıştı. Ancak depremden saatler önce Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, yeni bir hidrojen bombasıyla görüntülenmişti. Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerini yaptığı bölgede, 10 km derinlikte meydana gelen depremin doğal yollardan olmadığı, insan etkisiyle olduğu belirtiliyordu. Kuzey Kore altıncı nükleer teste imza attıklarını ve ileri düzeyde bir nükleer silahın üretildiği açıklanmıştı.

RASYASYON TESTİNE BAŞLANDI

Ardından yaşanan büyük depreme dair de açıklama yapan Kuzey Kore, 6.3 büyüklüğündeki depremin hidrojen bombası denemesinden kaynaklandığı bildirildi. Depremin, Kuzey Kore tarafından 2006’dan beri yer altında yapılan altıncı denemeden kaynaklandığını açıklayan Japonya da, en az üç savaş jeti kaldırarak havada radyasyon testleri yapmaya başladı.

Kuzey Kore’nin bombayı kıtalararası bir balistik füzeyle ABD topraklarına dahi ulaştırabileceği iddia ediliyor.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org