Kuzey Kore Hidrojen Bombası test etti 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Kuzey Kore’deki nükleer tesislerin yakınlarında meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yayınlayan merkezi televizyon kanalı, sabah saatlerinde hidrojen bombası testi gerçekleştirildiğini duyurdu.

Kuzey Kore nükleer bölgesinde korkutan deprem

6 Ocak 2016 09:35
Güney Kore resmi haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore’de 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremin nükleer silah test bölgesi civarında, yüzeye çok yakın bir mesafede ve büyük bir patlamanın ardından gerçekleşmesi, sarsıntının doğal olmadığı yönündeki ihtimalleri artırdı.

Depremin Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC) ve Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) tarafından da tespit edildiği, yerel saatle sabah 10.30’da, 41.3 kuzey enlemi ve 129.1 güney boylamının kesiştiği noktada gerçekleştiği bildirildi. USGS, depremin merkez üssünün, geçmişte nükleer testlerin yapıldığı Punggye-ri tesislerine 49 kilometre uzakta ve yerin 10 kilometre derinliğinde olduğunu duyurdu.

Kore Meteoroloji Kurumu’ndan bir yetkili, “Güney Kore jeobilim ve mineral kaynakları enstitüsü ile yaptığımız değerlendirmelere göre, sarsıntının büyüklüğünü ve merkez üssünü analiz ettiğimizde bunun suni bir deprem olmasından şüpheleniyoruz” dedi. Güney Kore hükümet yetkilileri, bunun doğal bir deprem mi yoksa nükleer deneme mi olduğunu henüz belirleyemediklerini bildirdi.

Kuzey Kore, doğrulanan son nükleer denemesini 2013’ün Şubat ayında gerçekleştirmişti. Kuzey Koreli yetkililer, denemeyi “ABD kıtasına ulaşabilecek nitelikte bir nükleer başlık geliştirme hedefine yönelik büyük bir adım” olarak nitelendirmişti.

Deprem sonrası açıklama: Hidrojen bombası patlattık

Kuzey Kore’deki nükleer tesislerin yakınlarında meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından açıklama yayınlayan merkezi televizyon kanalı, sabah saatlerinde hidrojen bombası testi gerçekleştirildiğini duyurdu.

Devlete ait televizyon kanalının, depremden yaklaşık 2 saat sonra yayınlanan haberinde, hidrojen bombası testinin başarıyla gerçekleştirildiği iddia edildi. Denemeyle ilgili daha fazla detay verilmedi.

Nükleer bombadan daha güçlü bir silah olan hidrojen bombası, “kontrolsüz termonükleer enerji sağlayabilen yıkıcı nükleer silah” olarak tanımlanıyor. Kuzey Kore, doğrulanan son nükleer denemesini 2013’ün Şubat ayında gerçekleştirmişti. Kuzey Koreli yetkililer, denemeyi “Amerika kıtasına ulaşabilecek nitelikte bir nükleer başlık geliştirme hedefine yönelik büyük bir adım” olarak nitelendirmişti.
CİHAN
http://www.taraf.com.tr/kuzey-kore-nukleer-bolgesinde-korkutan-deprem/

**

Çin ve Rusya’dan, Kuzey Kore’ye tepki!: “Pyongyang’ın Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması’nı bir kez daha ihlal ettiği anlamına geliyor.” – Tıklayın
cin-rusya-resim

**

ICAN: Kuzey Kore’nin nükleer silah denemesi yapmasını kınıyor, nükleer cephaneliğini oluşturmaya derhal son verme ve nükleer silahsızlanma için yürütülen görüşmelere katılma çağrısı yapıyoruz. –Tıklayın
ican-logo

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org