Kuzey Kore, “en güçlü bomba” olarak bilinen Hidrojen bombasını ürettiğini açıkladı

İlk hidrojen bombası 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atılarak ABD tarafından denendi. Atılan bomba Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1000 katı gücündeydi.

Kuzey Kore: Hidrojen bombası ürettik

10.12.2015 12:38
Kuzey Kore 10 Nisan 2015’te nükleer silah ürettiğini duyurmuş, 3 kez de (2006, 2009, 2013) yer altında nükleer deneme gerçekleştirmişti.

Ülkenin resmi haber ajansı KCNA’nın aktardığına göre, Kuzey Kore’nin askeri endüstrisini aktif olarak geliştirmek zorunda olduğuna vurgu yapan Kim Jong-un, “Bağımsızlığımız ve ulusal onurumuzu nükleer ve hidrojen saldırılarla savunma kapasitesine kavuşan büyük bir nükleer güç haline geldik” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Seul Ulusal Üniversitesi Barış ve Birleşme Çalışmaları Enstitüsü’nden Çang Yong-seok, “Kim daha önce pek çok kez nükleer silah sahibi olduklarını belirtmişti. Ancak ilk kez hidrojen bombasından bahsediyor gibi görünüyor” dedi.

Bilinen en güçlü bomba

Hidrojen bombası dünyanın en güçlü silahı olarak nitelendiriliyor. ABD, 1952’de atom bombasından çok daha etkili ve yıkıcı bir silah olan hidrojen bombasını geliştirdi. İlk hidrojen bombası 1954 yılında Büyük Okyanus’taki Marshall Adaları’na atılarak ABD tarafından denendi. Atılan bomba Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 1000 katı gücündeydi. Sovyetler Birliği de, geliştirdiği hidrojen bombasını, 30 Ekim 1961 tarihinde denedi. Bu bombanın, Hiroşima’ya atılan atom bombasından yaklaşık 3800 kat daha güçlü olduğu gözlendi. Bombanın oluşturduğu alev topu 965 km öteden görüldü. (Sputnik, zete)

http://www.ilkehaber.com/haber/kuzey-kore-hidrojen-bombasi-urettik-35184.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org