Minsk’teki Zirveden Anlaşma Çıktı: Ukrayna, Donbas’a Özel Statü Verecek

Rusya, Ukrayna ve AGİT temsilcileri ile ayrılıkçı bölgeler Donetsk ve Lugansk temsilcilerinin dahil olduğu Temas Grubu 19 Eylül 2014 tarihli Minsk Protokolünün uygulanmasına yönelik anlaşmayı imzaladı.

Donbas’a Özel Statü Verilecek, Seçimler Yıl Sonuna Kadar Yapılacak

12 Şubat 2015 Perşembe 13:18
Belarus’un başkenti Minsk’te iki günlük tarihi bir zirve yapan Normandiya Dörtlüsü (Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya) Ukrayna’da 15 Şubat’tan itibaren ateşkes sağlanması, ağır silahların belirlenen sınırların gerisine 14 gün içinde çekilmesi ve 19 gün içinde de tüm esirlerin serbest bırakılması konusunda anlaştı.

Belarus’un başkenti Minsk’te iki günlük tarihi bir zirve yapan Normandiya Dörtlüsü (Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya) Ukrayna’da 15 Şubat’tan itibaren ateşkes sağlanması, ağır silahların belirlenen sınırların gerisine 14 gün içinde çekilmesi ve 19 gün içinde de tüm esirlerin serbest bırakılması konusunda anlaştı. Anlaşma metni 13 maddeden oluşuyor.

Rusya, Ukrayna ve AGİT temsilcileri ile ayrılıkçı bölgeler Donetsk ve Lugansk temsilcilerinin dahil olduğu Temas Grubu 19 Eylül 2014 tarihli Minsk Protokolünün uygulanmasına yönelik anlaşmayı imzaladı.

Buna göre Kiev yönetimi çatışma bölgesinde tüm sınırların kontrolünü yıl sonuna kadar sağlayacak. Anlaşmaya göre 2015 sonuna kadar bölgede yerel seçimler yapılacak, siyasi istikrarın sağlanmasından sonra sınırda kontrol sağlanacak.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, anlaşmada Donbas’ın özerkliği ya da federasyon statüsüne geçiş konusunda herhangi bir madde olmadığını söyledi.

Ancak imzalanan anlaşmaya göre geri çekilmenin tamamlanmasının ardından, yerel seçimler yapılması için model belirlenmesi ve söz konusu bölgelerin gelecekteki statülerine ilişkin görüşmelerin yapılması isteniyor.

Anayasal değişikliklerle birlikte Donbas’ın yerel yönetim gücü artırılacak ve 2015 sonuna kadar özel statü verilmesi ile ilgili süreç tamamlanarak yerel seçimlere gidilecek.

İMZALANAN ANLAŞMADA ŞU MADDELER YER ALIYOR:

1- Donetsk ve Lugansk’ta tüm tarafların katılımı ile 15 Şubat 2015 saat 00:00’dan itibaren ateşkes ilanı,
2- Ağır silahların kalibre ve kapasitelerine göre 50-140 kilometre oluşturulan sınırın gerisine 14 gün içinde çekilmesi,
3- Ateşkes ve ağır silahların çekilmesi AGİT tarafından gözlenecek,
4- Geri çekilmenin tamamlanmasının ardından Donetsk ve Lugansk’ın özel statüsü ile ilgili çalışmaların başlaması,
5- Donetsk ve Lugansk’ta af ilan edilmesi,
6- Tüm rehine ve yasadışı olarak gözaltına alınanların 19 gün içinde serbest bırakılması ya da takas edilmesi,
7- Uluslar arası mekanizmalar çerçevesinde insani yardımların organize edilmesi,
8- Emekli maaşları ve diğer sosyal sorumlulukların yerine getirilmesi,
9- Sınırlarda kontrolün Ukrayna hükümeti tarafından yeniden sağlanması,
10- Tüm yabancı askeri unsurların ülkeden çıkması,
11- Ukrayna’da 2015 sonuna kadar yeni anayasa hazırlanması ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi bağlamında Donetsk ve Lugansk’a yıl sonuna kadar özel statü tanıyan yasanın kabul edilmesi,
12- Yerel seçimlerin organizasyonu,
13- Ukrayna Temas Grubu’nun oluşturulacak Çalışma Grubu ile faaliyetlerinin güçlendirilmesi.

http://www.haberler.com/donbas-a-ozel-statu-verilecek-secimler-yil-sonuna-6959902-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org