‘Mobeseler, polis kanunları yetmedi’: İstanbul’a 2 bin yeni bekçi alınıyor

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 29 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çarşı ve mahalle bekçiliği için 7 bin kişilik kadro açılmıştı.

25 Ekim 2017 13:55
HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanlığı, İstanbul’a 2 bin yeni bekçi alınmasına karar verdi. ‘Gece Kartalları’ ismi verilen bekçilerin en çok Esenyurt ve Küçükçekmece’ye istihdam edileceği belirtildi. Ülkenin otoriter bir anlayışla yönetildiğini söyleyen İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan bekçi uygulamasını, “Mobeseler yetmedi, kanunlar yetmedi, polis kanunları yetmedi, şimdi de bekçiler hayatımıza girdi” sözleri ile eleştirdi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 29 Nisan’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 690 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile çarşı ve mahalle bekçiliği için 7 bin kişilik kadro açılmış ve 14 Ağustos 2017 itibariyle 386 bekçi İstanbul’da göreve başlamıştı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada ilerleyen dönemde 314 bekçinin daha kentte göreve başlayacağını duyurmuştu.

‘Gece Kartalları’ ismi verilen bekçilerin sayısını yetersiz bulan İçişleri Bakanlığı, İstanbul’a 2 bin yeni bekçi alınmasına karar verdi.

Bekçi başvuruları 8-22 Kasım tarihleri arasında alınacak ve adaylarda KPSS şartı aranmayacak.

İstanbul’da en fazla bekçi 100’er kişi ile Esenyurt ve Küçükçekmece’ye, en az ise 6 kişi ile Şile’ye tahsis edilecek.

‘İktidar toplumu zapturapt altına almak istiyor’

Uygulamaya ilişkin Evrensel’e konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “İktidar toplumu zapturapt altına almak istiyor. Ülke güvenlikçi bir kafayla yönetilmeye devam ediliyor” dedi.

Otoriter bir yönetim anlayışı olduğuna değinen Türkdoğan, çıkarılan kanun ve idari pratiğin de bunun göstergesi olduğunu ifade etti.

Türkdoğan yönetimin ilerleyen süreçlerde bekçilerle de yetinmeyeceğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Doğu ve Güneydoğu’da köy korucularının adını KHK ile güvenlik korucuları yaptılar. Şimdi de batıda mahalle bekçiliği sistemi getiriyorlar. Bu bekçiler geceleri sokakta dolaşıp ‘şüpheli’ durumları ihbar edecek. Müdahale edebileceği durumlarda da müdahale edecek. Mobeseler yetmedi, kanunlar yetmedi, polis kanunları yetmedi, şimdi de bekçiler hayatımıza girdi. Yarın bunlar da yetmeyecek. Çünkü ülke güvenlikçi bir kafayla yönetiliyor.”

Hangi ilçede kaç bekçi olacak?

Adalar; 7, Arnavutköy; 35, Ataşehir; 50, Avcılar; 60, Bağcılar; 95, Bahçelievler; 75, Bakırköy; 35, Başakşehir; 50, Bayrampaşa; 40, Beşiktaş; 30, Beykoz: 35, Beylikdüzü: 40, Beyoğlu; 35, Büyükçekmece: 35 , Çatalca;7, Çekmeköy; 35, Esenler; 60, Esenyurt; 100, Eyüp; 50, Fatih; 60, Gaziosmanpaşa; 90, Güngören; 40, Kadıköy; 60, Kağıthane; 60, Kartal; 60, Küçükçekmece; 100, Maltepe; 65, Pendik; 85, Sancaktepe: 55, Sarıyer; 40, Silivri; 15, Sultanbeyli; 50; Sultangazi; 65, Şile; 6, Şişli; 35, Tuzla; 35, Ümraniye; 90, Üsküdar; 70, Zeytinburnu; 45.

‘Silahınızı kullanmaktan tereddüt etmeyin’ denmişti

Özel hareket polislerinin katıldığı derslerde araç durdurma ve silah kullanma teknikleri öğrenen bekçiler; tabanca, cop, kelepçe, el feneri ve düdük taşıyor.

Uygulamaya yürürlüğe girdiğinde bir açıklama yapan İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, bekçilere “Silahınızı kullanmakta tereddüt etmeyin” demişti.

Kaynak: Gazete Karınca

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org