Murat Sarıgül: Vicdani reddimi ilan ediyorum

1988 doğumlu Murat Sarıgül de, “İslam’ın gayesi Allah rızası olmayan, İslam’a uygun bir nizam için çalışmayan kişilere veya kurumlara hizmet etmeyi uygun görmediğini” söylediği bildirisinde vicdani reddini ilan etti.

Vicdani ret ilanı: İslam’a aykırı anlayışların hizmetine girmeyi reddediyorum!

Son zamanlarda gündeme gelen Müslüman vicdani retçilere bir yenisi daha eklendi. 1988 doğumlu Murat Sarıgül de “Dinimin uygun bulmadığı anlayışların hizmetine girmeyi, askeri olmayı reddediyorum” diyerek vicdani reddini ilan etti.

İslâmî Analiz/Haber Merkezi
Son dönemde gündeme gelen Müslüman vicdani retçilere bir yenisi daha eklendi. 1988 doğumlu Murat Sarıgül de, “İslam’ın gayesi Allah rızası olmayan, İslam’a uygun bir nizam için çalışmayan kişilere veya kurumlara hizmet etmeyi uygun görmediğini” söylediği bildirisinde vicdani reddini ilan etti.

Sarıgül vicdani reddini ilan ettiği bildirisinde Kuran ve Sünnetin anlayışına ters düşen tüm eylem ve söylemlerden uzak durmayı kendisine ilke edindiğini söyleyerek “Ben Allah’ın kitabı ile emretmeyen her emrediciden uzağım.” ifadelerini kullandı.

Bildirinin tamamı şu şekilde:

Vicdani reddimi ilan ediyorum.

Bize doğru yolu gösterdiği, o yolda yürümeyi nasip ettiği için Allah’a hâmd, Resulüne salât ve selam olsun.

Dinimiz, gayesi ‘Allah rızası’ olmayan, İslam’a uygun bir nizam için çalışmayan kişilere veya kurumlara hizmet etmemizi uygun görmez.

Evet, evlatlarını dinleri, ırzları, vatanları uğruna başlarını kınalayarak askere gönderen anne-babalar vardı. Bugün hâlâ var. Fakat bugünkü ordu ‘peygamber ocağı’ değildir.

Peygamberimiz (sav) şöyle diyor: “Sadece Allah yolunda, O’nun ismi yücelsin diye, O’nun kelamı hâkim olsun, kelimesi en yüce olsun için savaşanlar, bu yolda öldürülenler şehittir.”

Biliyoruz ki Modern Türk Devleti ve Ordusu Allah’ın kelamı hâkim olsun diye kurulmadı. Böyle bir gayesi yok. Hatta sayısız uygulaması, tam aksi hareket ettiğini göstermektedir. Tarih tüm zulümlerine şahittir.

Ben Kuran ve Sünnet’in anlayışına ters düşen tüm eylem ve söylemlerden uzak durmayı kendime ilke edindim. Ben Allah’ın kitabı ile emretmeyen her emrediciden uzağım.

Dinimin uygun bulmadığı anlayışların hizmetine girmeyi, askeri olmayı reddediyorum. Bu sebepten ötürü vicdani reddimi ilan ediyorum.

Askere gitmiyorum ve gitmeyeceğim.

Vicdani Retçi
Murat Sarıgül
(1988, İstanbul)

islamianaliz.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org