Murat Sarıgül

Dinimiz, gayesi ‘Allah rızası’ olmayan, İslam’a uygun bir nizam için çalışmayan kişilere veya kurumlara hizmet etmemizi uygun görmez.

Vicdani reddimi ilan ediyorum.

Bize doğru yolu gösterdiği, o yolda yürümeyi nasip ettiği için Allah’a hâmd, Resulüne salât ve selam olsun.

Dinimiz, gayesi ‘Allah rızası’ olmayan, İslam’a uygun bir nizam için çalışmayan kişilere veya kurumlara hizmet etmemizi uygun görmez.

Evet, evlatlarını dinleri, ırzları, vatanları uğruna başlarını kınalayarak askere gönderen anne-babalar vardı. Bugün hâlâ var. Fakat bugünkü ordu ‘peygamber ocağı’ değildir.

Peygamberimiz (sav) şöyle diyor: “Sadece Allah yolunda, O’nun ismi yücelsin diye, O’nun kelamı hâkim olsun, kelimesi en yüce olsun için savaşanlar, bu yolda öldürülenler şehittir.”

Biliyoruz ki Modern Türk Devleti ve Ordusu Allah’ın kelamı hâkim olsun diye kurulmadı. Böyle bir gayesi yok. Hatta sayısız uygulaması, tam aksi hareket ettiğini göstermektedir. Tarih tüm zulümlerine şahittir.

Ben Kuran ve Sünnet’in anlayışına ters düşen tüm eylem ve söylemlerden uzak durmayı kendime ilke edindim. Ben Allah’ın kitabı ile emretmeyen her emrediciden uzağım.

Dinimin uygun bulmadığı anlayışların hizmetine girmeyi, askeri olmayı reddediyorum. Bu sebepten ötürü vicdani reddimi ilan ediyorum.

Askere gitmiyorum ve gitmeyeceğim.

Vicdani Retçi
Murat Sarıgül (1988, İstanbul)

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org