NATO Baltık ve Balkan ülkelerine asker yığınağı yapıyor

Yetkililer bölgedeki askeri hareketliliği Soğuk Savaş döneminin ardından yaşanan en yoğun hareketlilik olarak tanımlıyor.

NATO ülkelerine bağlı çok sayıda asker Rusya’ya komşu Balkan ve Baltık ülkelerine yerleştirildi. Yetkililer bölgedeki askeri hareketliliği Soğuk Savaş döneminin ardından yaşanan en yoğun hareketlilik olarak tanımlıyor.

5 Şubat 2017 Pazar 17:01
HABER MERKEZİ – ANF
Son dönemde yapılan düzenlemelerle şu anda Polonya, Romanya ve Bulgaristan’daki üslerde 28 NATO ülkesinde 7 bin asker bulunuyor.

Estonya’da 800, Litvanya ve Letonya’da ise 1200 asker konuşlandırılmış durumda.

Bölgedeki gerginlik nedeniyle ülkeler savunma bütçelerini de arttırmış durumda. 2005 yılında Estonya, Letonya ve Litvanya 900 milyon dolar savunma bütçesine sahipti. Bu rakam 2015 yılında ise 2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

ABD Baltık ve Balkan ülkelerinin yanı sıra Avrupa’daki üslerdeki askeri varlığını da arttırıyor. Yetkililer ABD’nin son dönemde Belçika, Hollanda ve Almanya’daki üslerdeki asker sayısını son dönemde ciddi oranda yükseltti.

NATO ülkeleri ile Rusya arasındaki ilişkiler Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların ve Kırım işgalinin ardından gerilmişti.

ABD ve NATO ülkeleri askeri yığınağı savunma amaçlı olarak nitelendirirken Rusya bu adımları provokasyon olarak yorumluyor.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org