Nato, Baltık ülkeleri ve Polonya’ya 4 tabur konuşlandırılacağını teyit etti

Askerlerin ne kadar süreyle bölgede görev yapacağına henüz karar vermediklerini söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna ve Gürcistan’a ilave yardım sağlama imkanını araştırdıklarını bildirdi.

Stoltenberg teyit etti: NATO’nun doğu kanadına 4 bin asker gidiyor

13.06.2016
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Baltık ülkeleri ve Polonya’ya 4 tabur konuşlandırılacağını teyit etti. NATO’nun Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya’ya 4 bin asker konuşlandıracağı belirtilmişti.

Brüksel’de 14-15 Haziran’da düzenlenecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan önce basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg, daha önce çeşitli ülkelerin yetkilileri tarafından yapılan açıklamaları teyit etti.

Taburların NATO komutası altında bulunacağını ifade eden Stoltenberg, askerlerin ne kadar süreyle bölgede görev yapacağına henüz karar vermediklerini söyledi.

‘VARŞOVA ZİRVESİNDEN ÖNCE RUSYA-NATO KONSEYİ’Nİ TOPLAMAK İSTİYORUZ’

Stoltenberg, Rusya-NATO Konseyi’ni 8-9 Temmuz’da Varşova’da yapılacak NATO zirvesinden önce toplamayı hedeflediklerini söyledi. NATO Genel Sekreteri, “Rusya-NATO Konseyi’ni Varşova’daki zirveden önce toplamayı planlıyoruz ancak henüz bir tarih belirlemedik. Daha toplantının gündemi üzerinde anlaşma sağlamamız gerekiyor” dedi.

Ukrayna’daki kriz nedeniyle 2014’te askıya alınan Rusya-NATO Konseyi, 2 yıl aradan sonra ilk toplantısını 20 Nisan’da yapmıştı.

‘RUSYA İLE SOĞUK SAVAŞ İSTEMİYORUZ’

Bu arada NATO Genel Sekreteri, Rusya ile Soğuk Savaş zamanlarına dönmek istemediklerini ve Moskova ile diyalog kurma niyetinde olduklarını vurguladı. Stoltenberg, İttifak’ın birliği ve gücü dahilinde Rusya ile daha yapıcı ve şeffaf bir işbirliği geliştireceklerini de belirtti.

‘UKRAYNA VE GÜRCİSTAN’A EK YARDIM SAĞLAMAK İSTİYORUZ’

Stoltenberg, İttifak’ın doğu kanadındaki istikrara özel önem verdiklerini belirterek, bu doğrultuda Ukrayna ve Gürcistan’a ilave yardım sağlama imkanını araştırdıklarını bildirdi.

‘IRAK’IN YARDIM TALEBİNİ İNCELİYORUZ’

Öte yandan Stoltenberg, Irak hükümetinin IŞİD’le mücadele kapsamında yardım talebinde bulunduğunu anımsatarak, İttifak’ın Bağdat’a ilave yardım sunma konusunu incelediğini ifade etti.

NATO’nun Iraklı subaylara Ürdün’de eğitim verdiğine dikkat çeken Stoltenberg, Irak’ta eğitim verme imkanı üzerinde durduklarını şu sözlerle anlattı: “Irak’a bir değerlendirme grubu gönderdik ve ekip birkaç gün önce geri döndü. Şu anda bu ekibin raporunu inceliyoruz ve Irak hükümetiyle NATO’nun Bağdat’a nasıl daha fazla yardım edeceğini, IŞİD’le mücadeleye katkı sunabileceğini ve Irak’ı nasıl istikrara kavuşturabileceğimizi inceliyoruz.”

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9zYXZ1bm1hLzIwMTYwNjEzLzEwMjMzMjgyMDkvbmF0by1kb2d1LWF2cnVwYS00LWJpbi1hc2tlci5odG1s

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org