NATO, füze savunma sistemi için ilkbaharda Polonya’da temel atacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Varşova zirvesi’nden (8-9 Temmuz’da Varşova’da yapılacak NATO zirvesi) sonra Polonya’da bugüne kadar bulunandan daha fazla NATO birliği göreceğimizden eminim” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg: NATO füze savunma sistemi için Polonya’da tesis kuracağız

19.01.2016
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak’ın Polonya’daki varlığının Temmuz ayında Varşova’da yapılacak zirveden sonra artırılacağını söyledi. Stoltenberg, ilkbaharda NATO füze savunma sistemi için Polonya’da temel atacaklarını belirtti.

NATO’nun Brüksel’deki karargahında bir araya gelen Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Stoltenberg, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘İLKBAHARDA POLONYA’DA TEMEL ATACAĞIZ’

“NATO, şu anda Polonya’nın da parçası olduğu bölgede daimi askeri varlığa sahip” diyen Stoltenberg, “Varşova zirvesinden sonra Polonya’da bugüne kadar bulunandan daha fazla NATO birliği göreceğimizden eminim” ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, ilkbaharda İttifak’ın Polonya’da füze savunma sistemi için askeri altyapı kurmaya başlayacağını vurgulayarak, “Bu ilkbaharda Polonya’da NATO füze savunma sistemi için önemli bir tesisin temelini atacağız” dedi.

‘DESTEK VE SAVUNMA SİSTEMİNE İHTİYACIMIZ VAR’

Duda ise ciddi miktarda NATO birliği ve askeri ekipmanın Polonya ile Orta ve Doğu Avrupa’ya sevk edilmesini memnuniyetle karşılayacaklarını söyledi.

“NATO birlikleri, İttifak’ın doğu kanadında güvenliği sağlayabilmeli” diyen Duda, şöyle konuştu: “Bugünkü koşullar, Orta ve Doğu Avrupa’da belirgin seviyede altyapı ve birliğe ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Bu birlikler için iyi bir destek sistemine ve olası bir saldırı ihtimaline karşı iyi bir savunma sistemine ihtiyacımız var.”

POLONYA UZUN SÜREDİR NATO’DAN DESTEK BEKLİYOR

Polonya’nın başkenti Varşova, 8-9 Temmuz’da NATO Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Polonya’da iktidardaki muhafazakâr Kanun ve Adalet Partisi (PiS), Varşova’daki NATO Zirvesi’nde bu konuda bir zafer kazanmayı hedefliyor.

Eski Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, 2014’te Ukrayna krizini gerekçe göstererek NATO’dan 3 bin ila 5 bin arasında asker konuşlandırmasını talep etmişti.

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160119/1020290503/polonya-duda-nato-stoltenberg.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org