Obama Hiroşima’yı değil, bir ABD askerinin cinayetini ‘trajedi’ olarak niteledi

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Okinawa’da eski ABD piyadesi Kenneth Franklin Shinzato tarafından öldürülen genç kadını hatırlattı. Abe, Obama’ya Japonya’nın duyduğu öfkeyi aktardığını ayrıca, söz konusu suçun bir benzerinin yaşanmaması için gerekli adımları atmasını istediğine dikkat çekti.

Hiroşima’yı ‘es geçen’ Obama’dan Okinawa özrü

26.05.2016
G7 Zirvesi için Japonya’ya giden ABD Başkanı Obama, Hiroşima için olmasa da Japon halkından özür diledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Japonya seyahati öncesinde verdiği röportajda, Hiroşima’ya atılan atom bombası nedeniyle özür dilemeyeceğini söylemiş ve “Liderlerin zor kararlar verdiğini biliyorum, özellikle de savaş zamanlarında” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Obama, Hiroşima için olmasa da bir ABD askerinin işlediği cinayet nedeniyle Japon halkından özür diledi.

Obama ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından kameralar karşısına geçen Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Okinawa’da eski ABD piyadesi Kenneth Franklin Shinzato tarafından öldürülen genç kadını hatırlattı. Yaşananları ‘unutulamaz’ olarak niteleyen Abe, Obama’ya Japonya’nın duyduğu öfkeyi aktardığının da altını çizdi. Abe ayrıca, Obama’dan söz konusu suçun bir benzerinin yaşanmaması için gerekli adımları atmasını istediğine dikkat çekti.

Obama ise yaşananların Okinawa başta olmak üzere tüm Japon halkında neden olduğu ‘sarsıntı’yı anladığını söyledi. ‘Trajedi’ olarak nitelediği cinayet nedeniyle Abe’ye ‘derin pişmanlığını’ aktardığını belirten Obama, ülkesinin böylesi suçlar karşısında dehşete düştüğünü belirtti.

https://fr.4everproxy.com/direct/aHR0cDovL3RyLnNwdXRuaWtuZXdzLmNvbS9hYmQvMjAxNjA1MjYvMTAyMjk4Mzk3Mi9hYmQtb2JhbWEtamFwb255YS1va2luYXdhLWFiLmh0bWw-

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org