Ozan Şahin

24 Mayıs’ta VR-DER etkinliğinde Kadiköy’de vicdani reddini açıkladı.

Soma’da katledilen işçilere ithafen;
Merhaba ben Ozan Şahin,
Kapitalizm bir zümreyi zenginleştiren geri kalan herkesi ve her şeyi yoksullaştıran bir sistemdir. Böyle bir sistemin saç ayaklarından biri ordudur ve dünyadaki hiçbir ordu diğer ordularla savaşmak üzerine eğitilmez, bütün orduların amacı ezilenleri baskılamaktır. Yani var olan sistemin devamlılığını sağlamak ordunun asli görevidir.
Öyleki bizim coğrafyamızda;
1968 yılında Kozlu direnişinde Ereğli’den getirilen Deniz piyadeleri direnişi kırmak için saldrımıştır.
1969′da Alpagut işgali’nde, 73 gün ücretlerini alamayan işçilerin direnişi Ankara’dan getirilen Jandarma Birliğinin saldırması sonucunda bastırılmıştır.
1969 yılında Türk Demir Döküm işgali polis tarafınca bastırılamayınca, 4000 jandarma, 10 tank ve 15 zırhlı araçla fabrikayı kuşatan yine Ordudur.
1970 yılında Sungurlar Kazan Fabrikası’nda 700 işçinin direnişi polis tarafınca bastırılamayınca devreye yine jandarma girmiştir.
1980’de Amasya Suluova’da bulunan Yeni Çeltek’teki grev 12 Eylül 1980 darbesiyle bastırılmıştır.
Öyleki 1980 yılında Kenan Evren Tariş İşgalini kastederek, “biz dış düşmanlarla değil, iç düşmanlarla uğraşıyoruz” demiştir.
Kürdistan’da evlerde silah arama bahenesiyle giren asker köylüleri her arama sonrasında dövmüştür. Dayak yetmemiş, öldürmüştür; ölüm az gelmiş köyleri boşaltmış ve yakmıştır. Bu doğrultuda ordunun amacı kürt halkını denetim altında tutmak ve sürekli baskılayarak olabilecek bir kalkışmaya katılmamalarını sağlamaktır.
33 Kurşun’dan Roboski’ye Devletin askeri, devletin sınırında, devlete vergi vermeden geçen yoksul halkı katletmeyi kendine görev bilmiştir.
Kurdukları Jitem’le binlerce insanı katletmişlerdir.
Soma katliamının hemen ertesinde de asker yine asli görevini yapmış ve Soma’da devletin otoritesinin sarsılmaması için ilçede polisle beraber yoğun bir “güvenlik” oluşturmuştur.
Böyle bir sistemde askerliği kabul etmek salt ömründen bir ya da yarım yılını almaz. Aynı zamanda var olan sömürü sistemini kabul etmeni ve ezilene karşı ezenin tarafında olmanı gerektirir. Ben bir devrimci anarşist olarak; ezene karşı ezilenlerin mücadelesini savunuyorum ve kaçak değil vicdani retçiyim.
Militarizm yaşamlarımızı yok etmeden, biz militarizmi yok edelim!

Ozan Şahin

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org