Özyeğin Üniversitesi, NATO’nun Avrupadaki ikinci stratejik ortağı

NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı, Avrupa’da İtalya Bologna Üniversitesi ile sürdürdüğü işbirliğinin ikincisini Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi ile imzaladı. Bologna ile birlikte Özyeğin Üniversitesi, bu anlaşmanın yapıldığı Avrupa’nın ikinci Üniversitesi, Türkiye’nin ilk ve tek üniversitesi oldu.

Özyeğin Üniversitesi ve NATO Türkiye’de Bir İlk Olacak İşbirliğine İmza Attı

14 Mart 2014 09:18
Özyeğin Üniversitesi ve NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı arasında uluslararası bir işbirliği anlaşması imzalandı.
Özyeğin Üniversitesi ve NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı (ACT) arasında uluslararası bir işbirliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşma kapsamında, akademisyenler ve NATO yetkilileri ekonomik, siyasi konularda bilgi alışverişi sağlayacak ve Özyeğin Üniversitesi konferans, çalıştay gibi değişik etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ayrıca, her iki kurum da öğrencilere yönelik tasarlanan kriz yönetimi simülasyonları gerçekleştirecek.

Merkezi ABD Norfolk, Virginia‘da bulunan NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı (ACT), akademik kurumlarla uluslararası ilişkiler alanında stratejik ortaklıklar kurarak, yeni bir vizyon ve ortak çalışma alanları yaratmayı hedeflemektedir.

NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı, Avrupa‘da İtalya Bologna Üniversitesi ile sürdürdüğü işbirliğinin ikincisini Türkiye‘de Özyeğin Üniversitesi ile imzaladı. Bologna ile birlikte Özyeğin Üniversitesi, bu anlaşmanın yapıldığı Avrupa‘nın ikinci Üniversitesi, Türkiye‘nin ilk ve tek üniversitesi oldu.

Bologna‘da kurulan uluslararası akademik network’un başından beri Türkiye‘den tek katılımcısı olan, Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanı Prof. Dr. Gülnur Aybet’in girişimiyle gerçekleşen bu anlaşma, aynı zamanda Türkiye‘nin hızla değişen küresel ve bölgesel konumunun, ulusal ve uluslararası üst düzey yetkililerle birlikte değerlendirilmesini sağlıyor.

Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı’ndan Alman Hava kuvvetleri Albayı Helmar Storm’ un katılımıyla gerçekleşen imza töreninde konuşan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, “Uluslararası bir üniversite olma vizyonuyla yola çıkan Özyeğin Üniversitesi uyguladığı kapsamlı akademik eğitimin yanı sıra, öğrencilerini her yönden geliştirecek deneyim fırsatları sağlamaya da önem veriyor. Uluslararası kurumlarla yapılan işbirliklerinin vizyonumuza katkısının yanı sıra, öğrencilerimizin bu alanda edineceği tecrübenin, gelecek hayatlarına önemli değerler kazandıracağına inanıyorum. NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı ile yaptığımız bu işbirliği çerçevesinde yapılacak etkinliklerde gençlerimizin önemli deneyimler kazanacağına inanıyor, bu işbirliğine imza atan Türkiye‘nin ilk ve tek üniversitesi olmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.

Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülnur Aybet, “Özyeğin Üniversitesi olarak, NATO Müttefik Dönüşüm Komutanlığı (ACT) ile böyle bir işbirliği başlatmış olmamızın, akademik anlamda bilgi ve görüş alışverişinde bulunulmasına olanak sağlayacak uluslararası bir platform oluşmasında önemli katkılar sağlayacağı inancındayım. Bu işbirliği kapsamında düzenlenecek konferans, çalıştay ve simülasyonların, üniversite öğrencilerini uluslararası ilişkiler ve kriz yönetimi konularında çok yönlü ve değişik bakış açıları ile düşünmeye teşvik ederek, onlara farklı bir vizyon kazandıracağına inanıyorum. Türkiye‘de böyle bir işbirliği yapan ilk üniversite olmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

Alman Hava Kuvvetleri Albayı Helmar Storm’ ise konuşmasında Özyeğin Üniversitesi ile yaptıkları bu işbirliğinin hem genel hem de dönüşümsel anlamda Atlantik Ötecilik için büyük bir an olduğuna dikkat çekerek, “Bu işbirliği, 21. yüzyılda Atlantik ötesi güvenliği sağlama misyonumuzu daha ileriye taşımamıza yardımcı olan kurumlardan oluşan ve giderek büyüyen listemize, yeni bir üst düzey akademik kurumun katıldığını müjdelemektedir. Aynı şekilde, Özyeğin Üniversitesi de, dünyanın en iyi yöntemleri ve kaynaklarıyla –gerek Türkiye‘de gerekse sınır ötesinde- yeni nesil liderler yetiştirmek üzere üstlendiği asil misyonu gerçekleştirmek için yeni bir ortak kazanmıştır. Biz bu işbirliğini, Türkiye‘deki akademik toplulukta sağlam bir zemin hazırlayacak uzun vadeli bir yatırım olarak görüyoruz; çünkü Özyeğin gibi yerlerde yeni fikirler hayat bulur, yeni kavramlar olgunlaşır ve yeni nesil liderler kendi dünya görüşlerini oluşturmaya başlar. Bu mutabakatın ortaya çıkmasını sağlayan bakış açısının önemini ne kadar vurgulasam azdır. Bugünün bu iki büyük kurum arasında güçlü ve köklü bir ortaklığın başlangıcı olacağına inanıyor, bu işbirliğinin hayata geçmesini sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum,” dedi.

NATO üst düzey yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen imza törenini takiben, bu anlaşmanın ilk etkinliği olarak Özyeğin Üniversitesi, 11 Mart’ ta NATO Stratejik Askeri Ortaklık Çalıştayı’ na da ev sahipliği yaptı.

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org