Papa: Kapitalizm sistemin devamı için savaş çıkartıyor

Papa Fransis, “Hayatımızın merkezine Tanrı’nın yerine parayı oturttuk. Dünyanın önde gelen ekonomileri silah üretimi ve satışı ile bilançolarını düzeltmekle meşgul” ifadelerini kullandı

Papa Fransis Kapitalist ekonomik sistemi eleştirdi…

Papa Fransis, dünyadaki ekonomik sistemin dayanılmaz olduğunu, sistemin devam edebilmesi için savaşlar çıkardığını söyledi.

İspanyol La Vanguardia gazetesine konuşan Papa Fransis Kapitalist ekonomik sistemi eleştirerek, “sömürü, açlık ve ekonomik sistem insanların hizmetinde değil. Kapitalizm kendi düzenini devam ettirebilmek için savaşlar çıkarıyor’’ dedi.

Arjantin kökenli 77 yaşındaki Papa Fransis, tarihte büyük imparatorlukların yaptığı gibi bu sistemin de varlığını sürdürebilmek için savaşlar yaptığını, 3. Dünya Savaşı yapılamayacağından, bölgesel savaşlar çıkarıldığını belirtti.

Papa Fransis, “Günümüzde 3. Dünya Savaşı pek mümkün görünmediği için, bölgesel savaşlar yapılıyor” dedi.

Dünyayı sarmış bulunan bu ekonomik sistemin ’dayanılmaz’ olduğunu, paranın tanrılaştırılarak her şeyin esası haline getirildiğini ifade eden Papa Fransis, “Hayatımızın merkezine Tanrı’nın yerine parayı oturttuk. Dünyanın önde gelen ekonomileri silah üretimi ve satışı ile bilançolarını düzeltmekle meşgul” ifadelerini kullandı.

Birçok ülkedeki genç işsiz nüfusa dikkati çeken Papa, işşizliğe çözüm bulmamakla bir neslin kaybedildiğini belirtti.

Kaynak: demokrathaber.net

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org