Paris’te, Türkiye’de vicdani ret ve antimilitarist mücadelenin imkanları tartışıldı

Göçmenler alanında çalışmalar yürüten L’Association Espace Üniversel‘in 2O. kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinlikle, Objection de conscience pour la paix Paris grubundan Ercan Jan Aktaş ve Tuğçe Oklay bir sunum gerçekleştirdiler.

Fransa’nın başkenti Paris’te, göçmenler alanında çalışmalar yürüten L’Association Espace Üniversel 2O. kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen etkinliklerden birini daha kendi mekanında gerçekleştirdi.

15.02.2019
Objection de conscience pour la paix Paris grubundan Ercan Jan Aktaş ve Tuğçe Oklay’ın Türkiyede vicdani ret mücadelesi, anti-militarist mücadelenin imkanları, vicdanı reddin barış mücadelesi içindeki yeri, militarizm ve silahlanma, silah pazarları üzerine yaptıkları sunum ve de konuya dair gösterdikleri filmlerden sonra inter-aktif tartışma yürütüldü.

Bütün katılımcıların ilgi ile dahil oldukları tartışmalarda özellikle de Avrupadan doğru faaliyet yürüten Türkiyeli dernek ve yapıların, muhalif grupların bu alanlara dair yeterince eylem ve politika üretmedikleri ifade edildi.

Uzun yıllardır Avrupa’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin Türkiye’de devam eden zorunlu askerlik üzerinden yaşadıkları sıkıntılar, mağduriyetler ifade edildi. Silah pazarlarının kurulması, silah ticareti ile özellikle de ABD’den sonra Almanya ve Fransanın bu pazar içindeki yeri üzerine tartışmalar yapıldı.

Türkiye’de devam eden zorunlu askerliğin Avrupa’da yaşayan Türkiyeli göçmenler üzerindeki sıkıntıları ve de bu sorunların politik bir hat edinerek görünür kılınması ve çözümler için baskı oluşturulması ve hem de vicdanı ret ve anti-militarist mücadelenin muhalif mücadelenin politik hattına yapacağı katkılar üzerine fikir ortaklığı beyan edildi.

İleriki dönemde bu alanlardan doğru daha etkili çalışmaların birlkte yürütülmesi için kararlılık ifadeleri ile program tamamlandı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org