Polis, 2014’te 6’sı çocuk, 4’ü kadın 23 kişiyi öldürdü

11 kişi protesto esnasında öldürüldü. Öldürülen 11 kişinin 7’si polisin attığı gaz bombasıyla veya gaz bombası yüzünden kalp krizi geçirerek ya da kanser olarak öldürüldü.

Türkiye’de Polis, 2014’te 23 kişiyi öldürdü

Haber Merkezi 31/12/2014
2007’de polis kurşunuyla öldürülen Baran Tursun adına kurulan Baran Tursun Vakfı’nın “Failin polis olduğu ölümler” raporuna göre 2014 yılında polis 23 kişiyi öldürdü.

Öldürülen 23 kişiden altısı 18 yaşından küçük çocuk.

Öldürülen 23 kişiden dördü kadın. Bir polis tartıştığı sevgilisi kadını öldürdü. Bir polis taciz ettiği kadın ve ablasını kendisini şikâyet etmeye geldikleri karakolda arabalarına ateş açarak öldürdü.

11 kişi protesto esnasında öldürüldü. Öldürülen 11 kişinin 7’si polisin attığı gaz bombasıyla veya gaz bombası yüzünden kalp krizi geçirerek ya da kanser olarak öldürüldü.

* Protestoculardan üçü polis şiddetini protesto ediyordu, biri polis kurşunuyla, biri polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle, biri gazdan kalp krizi geçirerek öldürüldü
* Protestoculardan biri Cudi Dağı’na askeri operasyonu protesto ediyordu, polis kurşunuyla öldürüldü
* Protestoculardan biri IŞİD saldırısını protesto ediyordu, polis kurşunuyla öldürüldü
* Protestoculardan biri İstanbul’da kentte yaşam hakkını savunuyordu, polisin attığı biber gazı yüzünden kalp krizi geçirerek öldürüldü
* Protestoculardan biri Gezi eylemleri sırasında ekmek almaya gittiğinde polisin attığı gaz kapsülüyle komaya giren Berkin Elvan’dı.
* Protestoculardan biri Gezi eylemleri sırasında polisin ağzına attığı gaz kapsülü sonrasında dil kökü kanseri olan ve kanser yüzünden hayatını yitiren Mehmet İstif’ti
* Berkin Elvan’ın ölümünü protesto eden göstericilere polisin attığı gaz bombaları yüzünden görevli bir polis kalp krizi geçirerek öldü.
* Okmeydanı’nda polis göstericilere ateş açtığı sırada Cemevi’nde bir cenaze töreninde olan Uğur Kurt polis kurşunuyla öldürüldü

Polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürdüğü bir kişi bedensel engelliydi.

Bir çocuk karakolda, polisin yaptığı işkence sırasında öldü.

Raporun tüm detayını görmek için tıklayın – yesilgazete.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org